Koroner arter hastalığı bulunmayan metabolik sendromlu hastalarda anormal kalp hızı toparlanmasının ve düşük egzersiz kapasitesinin saptanması
- Tez No: 164200
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜRKAN KUŞAKLIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
VI. ÖZET Kalp hızı toparlanmasının ve egzersiz kapasitesinin son zamanlarda koroher arter hastalığı saptanan hastaların prognozlannm önceden belirlenmesinde prediktif değere sahip olduğu yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Bu çalışmada koroner arter hastalığı ekarte edilen metabolik sendromlu hastalarda düşük egzersiz kapasitesinin ve anormal kalp hızı toparlanmasının olup olmadığım araştırdık. Koroner arter hastalığı ön tanısı ile koroner anjiyografi yapılmış ve koroner arter hastalığı saptanmamış (koroner lezyonu < %30) ve NCEP ATP III metabolik sendrom klavuzu kriterlerine uygun özellikleri olanlar metabolik sendrom, uygun özellikleri olmayanlar ise kontrol grubunu oluşturmak üzere çalışmaya dahil edildi. Koroner anjiyografîsinde koroner arter hastalığı saptanan (herhangi bir koroner arterinde > %30 lezyon) hastalar çalışmaya alınmadılar. Hastalara standart Bruce 's protokolü ile treadmill egzersiz testi uygulandı. Pik egzersiz anında ulaşılan METs değerleri kullanılarak egzersiz kapasiteleri, pik kalp hızı ve toparlanma fazında birinci dakikada ulaşılan kalp hızı değerleri kaydedildi. Metabolik sendrom grubuna 51 (ortalama yaş: 55±9 yıl; 17 erkek), kontrol grubuna 49(ortalama yaş: 51 ±9 yıl; 27 erkek ) hasta alındı. Metabolik sendromlu hastaların egzersiz kapasiteleri kontrol grubuna göre daha düşük değere sahip idi (8,5±1,3 METs 'e karşı 10,1±1,4 METs, p< 0.001).
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY Its shown in recently published study that exercise capacity and heart rate recovery are objective measurements of cardiac function and easily obtained by treadmill testing and predictor of prognosis in patients who have established coronary heart disease. We evaluated the association of the metabolic syndrome with treadmill exercise capacity and heart rate recovery among patients who had not coronary heart disease. We defined the metabolic syndrome according to the definition of the National cholesterol Education Program. The study group consisted of the patients with metabolic syndrome who met the NCEP ATP III criteria for the metabolic syndrome and found normal coronary artery with coronary angiography. Patinets with coronary artery disease are excluded from the current study. We performed a symptom limited, graded exercise treadmill test according to standard Bruce' s protocol. Exercise capacity was calculated as total METs achieved at peak exercise. Heart rate was measured exactly 1 minute after termination of exercise, and heart rate recovery was calculated as maximal heart rate during exercise minus heart rate 1 minute into recovery. Of the 100 participants, 51 (mean age: 55±9 years; 17 male) met the NCEP ATP III criteria for the metabolic syndrome. Fourtynine patinets (mean age: 51±9 years; 27 male) were control. Participants who had the metabolic syndrome had lower mean exercise capacity than those without the metabolic syndrome (8.5±2.9 vs. 10.1±1.4 METs, pO.001). Participants with the metabolic syndrome also had lower heart rate recovery (18±6 vs 27±5 beats/min, p< 0.00 1 ) than those of control. In summary, we found that poor exercise capacity and poor heart rate recovery in patients with metabolic syndrome than those of the patients without the metabolic syndrome. Decreased exercise capacity and lower heart rate recovery may contribute to the adverse outcomes associated with the metabolic syndrome. These findings indicated that patients with metabolic syndrome who did not have coronary artery disease should also be closely followed. 31