Asemptomatik aort yetersizliği olan genç erişkin hastalarda sol ventrikül fonksiyonlarının değerlendirilmesinde miyokard performans (TEİ) indeksinin değeri
  1. Tez No: 164201
  2. Yazar: ZEKERİYA ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CELAL GENÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET GİRİŞ: Aort yetersizliği ve normal ejeksiyon fraksiyonuna sahip asemptomatik hastalarda sol ventrikül fonksiyon bozukluğunun erken dönemde tespiti giderek önem kazanmaktadır. Tei indeksi ventrikülün hem sistolik hem de diyastolik fonksiyonlarını içeren global miyokardiyal performans göstergesidir. Bu çalışmada normal ejeksiyon fraksiyonuna sahip aort yetersizlikli asemptomatik hastalarda Tei indeksi değişikliklerinin incelenmesini amaçladık. GEREÇ- YÖNTEM: Ekokardiyo grafik incelemede izole aort yetersizliği tespit edilen 25 genç erkek (24,9±5,1) hasta çalışmaya alındı. Eşlik eden başka kapak hastalığı olanlar çalışma dışında tutuldu. 15 sağlıklı genç birey kontrol grubunu oluşturdu. Ekokardiyografik incelemede (Vivid 7,GE Medical Systems) aort yetersizliği derecesi 'yetmezlik akımı genişliği / sol ventrikül çıkış yolu çapı' oranına göre belirlendi (hafif: %65). Örneklem hacmi sol ventrikül lateral duvarının mitral anulus ile birleştiği noktaya kondu ve PW TDI kayıtları alındı. TDI kayıtlarından erken diyastolik dalga (e“), geç diyastolik dalga (a'), e 7a”oranı, pik sistolik dalga (s') ölçümleri yapıldı. Tei indeksi a-b/b formülüne göre hesaplandı, (a: a dalgasının bitimi ve e' dalgasının başladığı nokta arasındaki süre, b: s" dalgasının süresi). Gruplar arası istatiksel karşılaştırmalar student's t test ve grup içi karşılaştırmalar One-way ANOVA testleri ile yapıldı. Anlamlılık değeri olarak p0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY INTRODUCTION: The early detection of the left ventricular dysfunction is increasingly coming prominent in the asymptomatic patients with aortic regurgitation and normal left ventricular ejection fraction. Tei index is a marker of global myocardial performance including both ventricular systolic and diastolic functions. in this srudy, we aimed to observe Tei index variations in asymptomatic patients with aortic regurgitation and normal ejection fraction. MATERIALS AND METHODS: 25 young males (age 24,9 ±5,1) diagnosed aortic regurgitation in the echocardiographic examination were enrolled in this study. The patients with other accompanying valvular disorders were excluded. 15 healthy subjects were chosen for control group. in the echocardiographic examination (Vivid 7,GE Medical Systems), severity of the aortic regurgitation determined according to 'regurgitant flow width / left ventricular outflow tract diameter' rate (mild: 65%). The sample volume located at the junction point of mitral annulus and left ventricular lateral wall. The early diastolic wave (e'), late diastolic wave (a'), e Ya' ratio, peak systolic wave (s") measurements were acquired from tissue Doppler (TDI) recordings. Tei index calculated with 'a-b/b' formula (a; the time between the point of the end of the a' and the point of the beginning of the e\ b: the time interval of the s' wave). Statistical comparisons performed with student's t test between the groups and one-way ANOVA test in the groups. P0.05).