Primer ve metastatik karaciğer tümörlerinde radyofrekans ablasyon tedavisi
- Tez No: 164212
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
VII. ÖZET Unrezektabl, primer ve metastatik karaciğer tümörü ile kötü prognoz ve yüksek mortalite riski olan hastalarda, radyofrekans ablasyon tedavisinin etkinliğini değerlendirmek amacıyla Ekim 2002 - Ağustos 2005 tarihleri arasında toplam 20 karaciğer lezyonlu 14 hastada klinik prospektif bir çalışma yapılmıştır. Bu hastalardan 6'sı HSK ve 8'i karaciğer metastazıdır. Tümör boyutları 0.5-6 cm arasında değişmektedir. Yapılma tekniklerine göre; genel anestezi altında 7 hastaya kombine açık, 2 hastaya basit açık, lokal anestezi ve sedasyonu takiben 5 hastaya perkütan yöntemle RFA uygulandı. Hastalar 6 - 24 ay arasında (ortalama 18.7 ay) takip edildiler. Hastalar ilk 6, 12 ve 24 aylık takip sürelerine göre değerlendirildiler. Bir hasta erken postoperatif dönemde eks oldu. 6 aylık takiplerinde; 6 hasta hastalıklı, 7 hasta hastalıksız yaşamlarını sürdürmüşlerdir. 12 aylık takiplerinde ise; 6 hasta hastalıklı, 4 hasta hastalıksız yaşamlarını sürdürmüşlerdir. 24 ay takiplerinde; 1'i 24'ncü ayda lokal rekürrens, 2'si 23'ncü ve 17'nci aylarda ekstrahepatik rekürrens, 1'i 24'ncü ayda distant intrahepatic rekürrens, 1'i ise 14'ncü ayda ileri evre siroz+karaciğer yetmezliği nedeniyle toplam 5 hasta eks olmuş, 2'si hastalıklı ve 6'sı hastalıksız olmak üzere toplam 8 hasta yaşamlarını sürdürmüşlerdir. Postoperatif erken komplikasyon olarak bir olguda hastada hemobilia + pulmoner emboli, diğer olguda miyoglobinuri gelişmiştir. Sonuç olarak; RFA öpere edilemeyen karaciğer tümörlerinin tedavisinde güvenli, etkin ve minimal invaziv, lokal bir tedavi yöntemidir. Yöntemin diğer medikal tedavi yöntemleri ile kombine edilebilmesi avantaj oluşturmaktadır. 70
Özet (Çeviri)
VIII. SUMMARY His study has been performed to asess the efficacy of the application of radio frequency ablation on patients with metastatic colon cancer in the liver. 14 patients have been included in the study with a total of 20 liver lesions between the period of October 2002-august 2005 at the Gulhane Military Medical Academy. Metastatic tumor size ranged from 0.5 cm to 6 em's. RF Ablation was performed by combined open tecnique in 7 patients, simple open tecnique in 2 patients, and percutane tecnique under local anesthesia in 5 patients. Mean follow-up was 18.7 months (2-24 months), Patients were evaluated by classification of follow-up times as 6,12 and 24 months. 1 patient died in the early period, in the 6 month follow-up 7 patients were disease free while 6 had recurrent disease. In the 12 month follow-up 6 patients were disease free while 4 had recurrent disease. At 24 months 5 patients were lost, 1 patient died of local recurrence, 2 died of extrahepatic recurrence, 1 died of distant hepatic recurrence at 24 months and 1 died of cirrhosis and liver insufficiency at 14 th month. Total of 8 patients survived the period of 24 months, 6 were disease free while 2 had recurrent disease. 1 case suffered hemobila + pulmonay embolism and 1 case suffered myglobinuria as early complications. RF Ablation is a reliable, safe and effective, minimally invasive method for local theraphy of metastatic diseas. The ability of combined therapy is an advantage. 71