Maling soliter intraaksiyal beyin tümörlerinin ayırıcı tanısında perfüzyon MR görüntüleme
- Tez No: 164213
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NAİL BOLUKBAŞI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
VI. ÖZET. Perfüzyon MRG, beyin dokusunda tümörlerde ve diğer hastalıklarda arteryel kan akımındaki değişiklikleri kalitatif ya da kantitatif olarak değerlendirmeye olanak sağlar. Perfüzyon MRG beyin tümörlerinin evreleme ve tanısında, tümör benzeri lezyonlardan (radyasyon nekrozu, serebral abse ve demyelinizan lezyonlar gibi) ayırıcı tanısında kullanılmaktadır. Bu çalışmaya soliter intraaksiyel beyin tümörü saptanan 62 hasta (43'ü erkek ve 19'u kadın) dahil edildi. Tüm hastalara konvansiyonel MRG ve dinamik kontrastlı perfüzyon MRG aynı seansta yapıldı. Serebral kan hacmi (CBV) ölçümleri iş istasyonunda renkli haritalar üzerinde tumoral, peritümöral ve tümörün ayna karşılığı normal alanlardan 5 piksellik ilgi alanlarından yapıldı. İncelenen tümörlerden 42'si düşük evreli glial tümör (DEGT), 12'si yüksek evreli glial tümör (YEGT) ve 8'i metastaz idi.
Özet (Çeviri)
VII. YABANCI DİLDE ÖZET (İNGİLİZCE). SUMMARY. Perfusion MRI allows to quantitative or qualitative assessment of the arterial blood-flow changes due to neoplastic and non-neoplastic disorders. Perfusion MRI is used to grading of brain tumors, differential diagnosis of tumor-like pathologies such as radiation necrosis, cerebral abscess, and demyelinizating disorders. Our study included 62 patients (43 men, 19 women) who have solitary intra- axial tumors. Conventional MRI and dynamic contrast-enhanced MRI were performed at same time to all patients. Cerebral blood volume (CBV) measurements were measured from the mirror-image of region of interests of the tumoral and peritumoral regions with an area of 5 pixels. Forty-two of all tumors were low-grade glial tumors (DEGT), 12 were high-grade glial tumors (YEGT) and 8 were metastasis.