Sıtmalı hastalarda plasmodium türlerinin moleküler yöntemlerle tanısı
  1. Tez No: 164214
  2. Yazar: SERTAÇ YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET TANYÜKSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
VI. ÖZET Sıtma, bütün dünyada sık görülen önemli bir sağlık problemidir. Sıtmanın geleneksel tanısı kalın damla ve ince yayma kan örneklerinde mikroskopla Plasmodium türlerinin saptanması ile konmaktadır. Bu çalışmada sıtma tanısında moleüler yöntemlerin yeri araştırıldı ve PCR sonuçlan, mikroskopi ile değerlendirilen kan yayması sonuçları ile karşılaştırıldı. Bu çalışmada mikroskopla P.vivax olarak tanımlanan 25 hastanın kan örnekleri ve yine mikroskopla negatif bulunan 10 kontrol hastasının kan örnekleri PCR ile incelendi. Kan örnekleri filtre kâğıtlarına alındı (Whatman 3M). DNA ekstraksiyonu için modifıye saponin- Chelex 100 metodu kullanıldı. Amplifıkasyon için Plasmodium spp genus spesifik primerler ile P.vivax tür spesifik primerler kullanıldı. Mikroskobi ile pozitif bulunan 25 örneğin 10 tanesi PCR ile Plasmodium spp olarak saptandı ve bu 10 örneğin 8 tanesi de P.vivax olarak tanımlandı. PCR metodu mikroskobi ile karşılaşırıldığında duyarlılığı %40 ve özgüllüğü %100 olarak bulundu. 51
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY Malaria is an important and common health problem that has been seen all over the world. Traditionel diagnosis of Malaria is to detect Plasmodium species in the thick and thin blood smears by microscopy. In this study, position of molecular methods in Malaria diagnosis has been researched and PCR results compared with the blood smears microscopic results. In the study, 25 patient's blood samples which are identified as P.vivax- with microscope and 10 people's blood samples thathave used as a control group which their microscopic results were negative, examined by PCR. Blood samples were taken on the fitler paper (Whatman 3M). For the DNA extraction, modify saponin-Chelex 100 method has been used. For amplification Plasmodium spp Genus specific primers and P.vivax spieces specific primers have been used. 10 of 25 samples, which were detected positive by microscopy, were detected as Plasmodium spp and 8 of those 10 samples identified as P.vivax by PCR. 10 negative control samples also found negative by PCR. When PCR method compared with microscopy method, it is found that sensivity is %40 and specifity %100. 52