Akciğer grafisine göre tüberküloz kuşkusu olan yayma negatif hastalarda bronş lavajı ve transbronşiyal biyopsinin tanısal değeri
- Tez No: 164215
- Danışmanlar: PROF.DR. NECMETTİN DEMİRCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
VL ÖZET Arka plan: Akciğer grafisine göre tüberküloz kuşkusu olan yayma negatif hastalara tanı koymak için ek işlemlere ihtiyaç vardır. Fiberoptik bronkoskopinin (FOB) bu tür hastalarda tanıya ek katkısının olduğunu ve erken tanı sağladığını gösteren çeşitli yayınlar mevcuttur. Amaç: Akciğer grafisine göre tüberküloz kuşkusu olan, fakat balgam ve/veya mide suyu yayması negatif olan hastalara FOB uygulaması ile elde edilen bronş lavajı (BL) ve transbronşiyal biyopsinin (TBB) tanıya katkısını saptamak amacı ile bu çalışmayı planladık. Gereç ve Yöntem: Ekim 2003 ile Ocak 2005 tarihleri arasında kliniğimizde yatarak tetkik ve tedavi gören, akciğer grafisine göre tüberküloz kuşkusu olan, balgam ve/veya mide suyu yayması negatif 60 hasta alındı. Tüm hastalara BL'den, asido-alkolo rezistan basil (ARB) için yayma ve PCR incelemeleri yapıldı. TBB örneklerinden, histopatolojik, ARB için yayma ve PCR incelemeleri yapıldı. ATB yönünden hastalar akciğer grafisine göre düşük, orta ve yüksek riskli olarak gruplandırıldı. Bulgular: 43 hastaya akciğer tüberkülozu (ATB) tanısı koyduk. ATB'li hastaların 23 'ünün (%53,5) balgam ve/veya mide suyu kültürü, 3 'ünün (%7) BL ARB yayması, 21 'inin (%48,8) BL kültürü, 12'sinin (%28) TBB kültürü pozitif idi. Yine bu 43 hastanın 18'inin (%41,9) TBB histopatolojik incelemesi granülomatöz inflamasyon idi. FOB'un erken tanı oranı %48,8 (43 hastada 21) idi. TBB ile radyolojik risk skoru düşük olanlara hiç tanı konamaz iken yüksek olan hastaların %50'sine tanı kondu. Çıkarım: Bizim bulgularımız, akciğer grafilerine göre ATB 'den kuşkulanılan yayma negatif tüm hastalarda BL kültürünün bakteriyolojik ATB tanı oranım arttırdığını ancak TBB ile alınan örneklerin kültüre edilmesinin tanıya ek katkısının olmadığım düşündürmektedir. TBB ile alınan örneklerin histopatolojik incelemesinin, özellikle radyolojik olarak orta ve yüksek risk grubunda olan ATB kuşkulu hastalarda, ATB tanısı koyma oranım dikkate değer bir şekilde arttırdığını ancak radyolojik risk skoru düşük olan hastalarda ise tanıya ek katkısının olmadığını ve bu grup hastalarda TBB yapılmasının gerekli olmadığım düşündürmektedir. Daha önemli olarak TBB ve BL'nin yayma negatif ATB kuşkulu hastalarda erken tanı amacıyla kullanılabileceğini de düşündürmektedir. 37
Özet (Çeviri)
VH. SUMMARY Background: Additional procedures are needed to make a diagnosis in smear negative patients suspected of having tuberculosis according to their chest x-rays. There are several studies indicating fiberoptic broncoscopy (FOB) has additional contribution to diagnosis and provides rapid diagnosis. Aim: We planned this study to determine the contribution of bronchial lavage (BL) and transbronchial biopsy (TBB) specimens obtained by using FOB to diagnosis of tuberculosis (TB) in smear negative patients suspected of having TB according to their chest x-rays. Material and Method: Between October 2003 and January 2005, 60 patients whose sputum and/or gastric lavage smears are negative and suspected of having TB according to their chest x-rays were enrolled into this study. In all patients, microscopic examination of BL for acid fast bacillus (AFB) and BL PCR examination were done. Histopatolojical examinaion, AFB smear and PCR examinations of TBB were performed. Patients were divided into 3 groups as low, intermediate and high risk for TB according to their chest x-rays. Results: We diagnosed 43 patients as pulmonary tuberculosis (PTB), 23 of PTB patients had possitive sputum and/or gastric lavage culture, 3 patients had possitive BL smear for AFB, 21 patients had possitive BL culture, 12 patient possitive TBB culture. In addition, 18 of 43 PTB patients had hisopatolojicaly granulomatous inflammation in their TBB specimens. The rapid diagnosis ratio of FOB was 48,8% (21 in 43 patient). Fifty percent of the high risk patients were diagnosed as PTB with TBB while none of the radyologically low risk patients were diagnosed as PTB. Conclusion: Our results suggests that BL culture increase the bacteriologic diagnosis rate but TBB specimen culture does not have any contribution to diagnosis in smear negative patients suspected of having TB according to their chest x-rays. Our study also suggests that histopatological examination of TBB specimens might increase the rate of PTB diagnosis particularly in radyologically high and intermediate risk patients but not radyologically low risk patients and TBB is not necessary in the last group of patients. More importantly, our study suggests that TBB and BL might be used for rapid diagnosis of smear negative patients suspected of having TB. 38