Trakea cerrahisi
Tracheal surgery
- Tez No: 157868
- Danışmanlar: PROF.DR. SADİ KAYA, UZM. ERTAN AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Atatürk Göğüs Has. ve Göğ. Cerr.Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Son dönemlerde trakea cerrasinde tüm dünyada önemli gelişmeler olmuştur. Bu çalışmamızda trakea cerrahisindeki deneyimlerimizi değerlendirdik. Ocak 1973 - Temmuz 2003 tarihleri arasında Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Göğüs Cerrahisi kliniğinde trakea cerrahisi uygulanan 43 olgu retrospektif olarak incelendi. Olguların 29'u erkek, 14'ü bayan olup yaş ortalaması 38 ( 7 - 64 ) yıldır. Bu olgulardan 20'si trakeamn malign tümörü, 6'sı trakeanın benign tümörü, 12'si post-entübasyon trakea stenozu, 5 'i travma sonrası gelişen trakea yaralanmalarıydı. Olguların ensık başvuru semptomları; dispne, takipne ve öksürüktü. Olgulara uygulanan cerrahi yaklaşımlar; collar insizyonu (n:26), sağ torakotomi (n:14), median sternotomi (n:l), Collar insizyonu + median sternotomi (n:l) idi. Hastalara uygulanan cerrahi operasyonlar, primer trakea tamiri (n:5), trakea rezeksiyonu + uç uca anostomoz (n:28), trakeaya wedge rezeksiyon + primer tamir (2), karino-bronko-trakeal rezeksiyon + rekonstriksiyon (n:2), Inferior trakeostomi (n:2) idi. Postoperatif morbidite oram %9.3 ve mortalite oram %2.3'tür. Trakea cerrahisi, gerek organın anatomik yapısı, gerekse teknik gereksinimler nedeniyle zor olsada, benign lezyonlarda küratif olması, malign lezyonlarda ise ilave edilen radyoterapi ile oldukça başarılı sonuçlar alınması nedeniyle çok önemlidir. Uygun merkezlerde, deneyimli ekipler tarafından yapılan trakea cerrahisinin sonuçları, oldukça tatmin edicidir. 54
Özet (Çeviri)
SUMMARY Recently, trachea surgery has been great advanced on world wide. In this study, we have examined our experience in the trachea surgery. Fortythree cases who were undergone tracheal surgery at Chest Surgery Clinic of Atatürk Chest Diseases and Chest Surgery Training and Research Center between January 1973 and July 2003, reviewed retrospectively. Twentynine of the cases were male and 14 were female and mean age was 38 (7-64). Of the cases 20 were malign tumor of trachea, 6 were bening tumor of trachea, 12 were postentubation tracheal stenosis, 5 were tracheal injury due to trauma. Most often application symptoms of the cases were dyspnea, tachypnea and cough. Operative managements applied to cases were collar incision (n=26), right thoracotomy (n=14), median sternotomy (n=l), collar incision + median sternotomy (n=l). Surgical operations applied to patients were primary tracheal repair (n=5), tracheal resection + end to end anastomosis (n=28), wedge resection to trachea + primary repair (n=2), carino-broncho-tracheal resection + reconstruction (n=2), inferior tracheostomy (n=2). Postoperative morbidity rate is 9.3% and mortality rate is 2.3%. Tracheal surgery, even if it is difficult due to anatomy of the organ and tecnical requirements is very important because it is curative in bening lesions and is successful when radiotherapy is added in malign lesions. The results of the tracheal surgery, performed by experienced teams at suitable centers, are very satisfactory. 55