Ağızlık açma işlemine, çözgü ipliği özelliklerinin ve ağızlık geometrisinin etkilerinin incelenmesi
- Tez No: 16427
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. H. RIFAT ALPAY
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
 - Yıl: 1991
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Uludağ Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 189
Özet
II ÖZET Bu çalışmada, çözgü iplikleri özellikleri ve ağızlık geometrisinin ağızlık açma işlemindeki etkileri araştırılmıştır. İlk bölümde önce çalışmanın amacı, hedefleri verilmiş sonra ağızlık açma işlemi ve ağızlık geometrisi ile ilgili temel tanımlar verilmiştir. İkinci bölümde, konu ile ilgili literatürler özet halinde verilmiştir. Üçüncü bölümde, çalışmada kullanılan çözgü iplikleri özellikleri, kullanılan dokuma makinaların ve özellikleri verilmiştir. Sonra çalışma yöntemi, iplik özellikleri ölçümleri, ağızlık geometrisi ölçümleri, dokuma makinalarında duruş etüdleri ve çözgü iplik gerginlik ölçüm yöntemleri anlatılmıştır. Dördüncü bölümde, yapılan ölçümler sonucu elde edilen bulgular verilmiştir. Beşinci bölümde ise, bulgulardan yararlanılarak çözgü iplik özellikleri ve ağızlık geometrisi özellikleri arasındaki ilişkiler verilmiş ve bunların ağızlık açma işlemi açısından önemleri değerlendirilmiştir. Daha sonra da ileride yapılacak çalışmalar hakkında bazı fikirler ileri sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In this study, the effects of warp yarn properties and shed geometry on the shedding operation are examined In the first chapter, initially the purpose and aims of the study and then some basic definitions relevant to the shedding operation and shed geometry are presented. In the second chapter, a summary of the literature survey is given. In the third chapter, the properties -of warp yarns used throughout the experimental work and weaving machines with their features are presented. Subsequently, the method of the study, yarn testing procedures, and the methods for the measurements of shed geometry, work and time study of weaving machines and measurements of warp tension are explained. In the fourth chapter, exeperimental results are presented. In the fifth chapter, with the aim of experimental results, the relationship between the properties of wrap yarns and shed geometry is discussed and their importance in regard of shedding operation is evaluated. Finally some suggestions are made for future studies.