Astımlı çocuklarda günlük ve günaşırı inhale kortikosteroid kullanımının antienflamatuvar etkilerinin solunum havasındaki nitrik oksid seviyesi ve solunum fonksiyonları ile incelenmesi
Examination of the antiinflammatory effects of using inhaled corticosteroids daily and every other day in children with asthma via nitric oxide level in inspired air and respiratory functions
- Tez No: 273009
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BAKİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Allergy and Immunology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Giriş ve Amaç: Astım, nöbetler halinde gelen nefes darlığı, hışıltılı solunum ve öksürük gibi klinik bulgularla seyreden kronik enflamatuar bir solunum yolu hastalığıdır. Bu çalışmada, astımda inhale kortikosteroidlerin gün aşırı kullanılmasının etkili olup olmadığı amaçlanmıştır.Hastalar ve Metod: Bu çalışmaya, 2009-2010 yılları arasında polikliniğimize başvuran 6-18 yaş arasındaki hafif persistan astımlı 60 hasta dahil edildi. Hastalarımız son iki ay içinde bronkodilatör haricinde herhangi bir ilaç almayanlar arasından seçildi. Çalışmaya alınan hastalar test öncesi muayene edildi. Dört hafta süresince alt veya üst solunum yollarında viral ya da bakteriyel bir enfeksiyon öyküsü olanlar, aktif ya da pasif sigara içiciler, bronşektazi gibi ilişkili diğer pulmoner hastalığı olanlar, son 30 gün içinde akut astım atağı olanlar, kronik hastalığı olanlar ve izlem süresinde oral kortikosteroid kullanmak zorunda kalanlar çalışmaya alınmadı. Hastalar rastgele metotla seçilerek üç gruba ayrıldı. Birinci gruba her gün 200 mikrogram inhale budesonid, ikinci gruba gün aşırı 400 mikrogram inhale budesonid, üçüncü gruba da gereği halinde almaları koşuluyla salmeterol 2x50 mcg 6 haftalık bir süre ile verildi. Her hasta 0, 3 ve 6. haftalarda değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Asthma is a chronic inflammatory respiratory disease proceeding with dispnea, wheezing and cough. In this study, it was aimed to determine if use of inhaled corticosteroids every other day is effective or not in asthma.Patients and Methods: 60 patients between the ages of 6 and 18 with mild persistent asthma presented to our outpatient clinics between 2009 and 2010 were included in this study. Our patients were chosen from the ones who did not receive any drugs except for bronchodilatator during the last two months. Patients included in the study were examined before testing. Individuals with a history of lower or upper viral or bacterial infection in the last 4 weeks, active or passive smokers, individuals with other related pulmonary diseases including bronchiectasis, individuals with a history of acute asthma attack in the last 30 days, individuals with chronic disease and individuals who had to use oral corticosteroid during follow-up were not included in the study. Patients were divided into three groups randomly. 200 microgram inhaled budesonide daily was given to Group 1, 400 microgram inhaled budesonide was given every other day to Group 2 and salmeterol 2 x 50 mcg if needed was given for a period of 6 weeks to Group 3. Each patient was assessed at 0, 3 and 6th weeks.