Çocukluk çağı bronşektazili hastaların değerlendirilmesi
- Tez No: 424911
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VELAT ŞEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Gelişmekte olan ülkelerde bronşektazi çocukluk çağının halen en sık morbidite nedenidir. Bu hastaların izlemi konusunda sıkıntılar vardır ve uzun dönem sonuçlarla ilgili çalışmalar yetersizdir. Bu retrospektif çalışmanın amacı; bronşektazinin genel özelliklerini, altta yatan etyolojik faktörleri ve tedavisini tanımlamaktır. Metod: Bu çalışma Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde Ocak 2011-Mart 2015 tarihleri arasında yürütülmüştür. Bronşektazi tanılı 96 çocuk hasta çalışmaya alınmıştır. Hasta kayıtlarından genel özellikleri ve altta yatan nedenler kaydedilmiştir. Bulgular: Hastaların tanı yaşı ortalaması 11,03±3,59 yıl idi. Hastaların 49'u erkek, 47'si kız idi. %33,3 oranında anne-baba akrabalığı vardı. Hastaların %54'ünde altta yatan neden saptanmıştı ve bunlardan da en sık görüleni %26 ile enfeksiyonlar ve %14,5 ile kistik fibrozis idi. Bunu %8,3 ile primer silier diskinezi izlemekteydi. Balgam kültürlerinde en sık izole edilen mikroorganizma Pseudomonas aeruginosa idi. Yoğun medikal tedaviye rağmen hastaların %10'una cerrahi tedavi uygulanmıştı. Uygulanan cerrahi işlemler 9 hastada lobektomi ve 1 hastada da pnömonektomi idi. Hastaların inhaler tedavi dışında tedaviye uyumlarının iyi olmadığı görüldü. Sonuç: Bölümümüzde bronşektazi tanısıyla takipli hastalarımızda enfeksiyöz nedenler ve kistik fibrozis etyolojide önde gelen nedenlerdi. Kronik pürülan respiratuar sekresyonlar ve persistan raller çocuklarda bronşektazi tanı ihtimalini artırmaktadır ve bu semptomlar bronşektaziyi akla getirmelidir. Birinci basamak hekimleri kronik öksürükle gelen hastalarda bronşektazi açısından dikkatli olmalıdır.
Özet (Çeviri)
Background: Bronchiectasis in childhood is still one of the most common causes of childhood morbidity in developing countries. The management of these patients remains problematic, and there are few studies of long-term outcome. Aim:The aim of this retrospective study was to define the general characteristics, underlying causative factors and treatment of bronchiectasis patients. Methods: The study was performed between January 2011 and March 2015 in Dicle University Medical Faculty. Ninety six consecutive children, diagnosed with bronchiectasis were included in the study. General characteristics and underlying causes were recorded from the medical records. Results: Mean age of the patients was 11,03 ±3,59 years at diagnosis. 49 of the patients were male and 47 were female. In 33,3% parents were relatives. The underlying etiology was identified in 54% of the patients, infections were the most common (26%), followed by kistik fibrozis (14,5%) and primary ciliary dyskinesia (8,3%). Pseudomonas aeruginosa was the most frequently isolated organism in culture of sputum. In spite of intensive medical treatment, 10% of the patients were required surgery. The surgical intervention was lobectomy in 9 and pneumonectomy in 1 of the patients. Compliance with treatment among the patients was not high except inhaler steroids. Conclusion: Infectious causes and cystic fibrosis accounted for the majority of cases with bronchiectasis in our department. Chronic productive purulent respiratory secretions and persistent crackles should raise the possibility of bronchiectasis in children and these symptoms should recognize bronhiectasis to pediatricans. Primary care physicians must be vigilant in patients with chronic cough for diagnosis of bronchiectasis.