Ovalbumin ile duyarlılaştırılmış kobay trakeasında adenozin ile oluşturulan kasılma yanıtında ATP duyarlı potasyum kanallarının ve Rho kinaz enziminin rolü
The role of ATP sensitive potassium channels and rho kinase on adenosine induced contraction in ovalbumin sensitized guinea pig trachea
- Tez No: 164279
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞULE GÖK
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
 - Yıl: 2005
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 54
Özet
VII. ÖZET Ovalbuminle Duyarlılaştırılmış Kobay Trakeasında Adenozin ile Oluşturulan Kasılma Yanıtında ATP Duyarlı Potasyum Kanallarının ve Rho Kinaz Enziminin Rolü Düz kas kasılması astımda önemli rol oynamaktadır, insan ve birçok hayvanın trakea düz kasında KATP kanal açıcıcılarının ve rho kinaz inhibitörlerinin kasılmayı inhibe ettiği bildirilmiştir. Bu çalışmada ovalbumin ile duyarlılaştırılmış kobayların trakeasmda adenozin veya karbakol ile oluşturulan kasılma yanıtlarına KATP kanal açıcısı pinasidilin etkisi ve bu etkide rho kinaz ve PKC enzimlerinin rolü incelenmiştir. Pinasidil konsantrasyon bağımlı olarak gevşeme yanıtı oluşturmuştur. Pinasidilin gevşetici etkisi KATP kanal blokörü glibenklamid (0.1 uM) tarafından tamamen ortadan kaldırılmıştır (n=5).
Özet (Çeviri)
VIII. SUMMARY The Role of ATP Sensitive Potassium Channels and Rho kinase on Adenosine Induced Contraction in Ovalbumin Sensitized Guinea Pig Trachea. Smooth muscle contraction is one of the hallmarks of asthma. Many Katp channel openers and rho kinase inhibitors has been reported to inhibit the smooth muscle contraction of human and animal trachea but there is no data indicating whether the presence of a link between Katp channel activation and rho kinase in sensitized guinea pig isolated trachea. In the present study, we examined whether Katp channel induced relaxation is mediated by rho kinase or PKC in ovalbumin sensitized guinea pig trachea. Pinacidil caused concentration dependent relaxation. Glibenklamid completely blocked the relaxations induced by pinacidil. When the tissues were precontracted with adenosine (10 uM), pinasidil induced relaxations increased however when the tissues were precontracted with 0.1 uM carbachol, the relaxant response of pinacidil significantly decreased (p < 0.01). Pinacidil induced relaxations on strips precontracted with adenosine or carbachol were inhibited about % 50 by glibenklamide. The relaxant effect of pinacidil were also inhibited about %25 by 5HD (10 uM) or HMR 1098 (10 uM).