Vankomisine dirençli enterokokların önemli hastane yüzeylerinde canlı kalabilme süreleri ve acinetobacter baumannii izolatları ile etkileşimlerinin araştırılması
Survival time of vacomycin resistant enterococcus on important hospital surfaces and investigate the interaction with acinebacter baumannii strains
  1. Tez No: 164311
  2. Yazar: VİLDAN BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL ALTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Bu çalışmada, son yıllarda özellikle YBÜ'lerde salgınlara neden olan ve ciddi antibiyotik direnci sergileyen VRE'lerin önemli hastane yüzeylerinde canlı kalabilme süreleri ve Acinetobacter baumannii izolatlan ile etkileşimleri araştırılmıştır. Bu amaçla hastanemiz Sadi Sun YBÜ'de yatmış olan hastaların örnekleri ve YBÜ'deki çevre sürüntülerinden izole edilen VRE ve Acinetobacter baumannii suşları ile ATCC 29212 E. faecalis susu kullanılmış, tür tayinleri klasik deneyler ve otomatize sistemler ile yapılmıştır. Bakterilerin antibiyotik duyarlılıkları Kirby-Bauer disk difuzyon yöntemi, MİK tayini ise E-Test yöntemiyle saptanmış ve iki Enterokok susu da vankomisine dirençli bulunmuştur. Acinetobacter suşlannm ikisi karbapenemlere duyarlı iken bir ianesinin karbapenemlere dirençli olduğu saptanmıştır. Bu suşlarla hazırlanan bakteri süspansiyonları, küçük parçacıklar haline getirilerek sterillenen pamuklu çarşaf ve PVC yapılı yüzey kaplama malzemesine ekilmiş ve oda sıcaklığında 90 gün süreyle muhafaza edilmiştir. Sözkonusu iki bakterinin, bkbMerinin bu yüzeylerdeki yaşam süreleri üzerine olan etkileşimleri araştınldığından, süspansiyonlar hem tek cins bakteri hem de her iki cinsi birden içeren farklı kombinasyonlar şeklinde hazırlanıp ekilmiştir. Ekim işlemini takip eden 1., 3., 5., 7., 9., 14., 21., 28., 35., 42., 49., 56., 63. ve 90. günlerde bakteri ekilen parçacıklardan tuzlu su ile karıştırılarak süspansiyonlar hazırlanmış ve bu süspansiyonlar Enterokok suşları için Kanamisin Eskülin Sodyum Azid Agar, Acinetobacter suşları için de MacConkey besiyerine direkt ve 1:1000 oranında dilue edilmek suretiyle koloni sayımı esaslarına uygun şekilde ekilmiştir. Elde edilen koloni sayımlan kaydedilmiş ve sonuçlar değerlendirilmiştir. Çarşaf parçacıklarından elde edilen koloni sayımları VRE suşlannm 60 gün ve üzerinde süreyle canlı kalabildiklerini gösterirken, PVC kaplı parçacıklarda bakteri üremesine rastlanmamıştır. Buna göre; Enterokok ve Acinetobacter suşlannm bkbMerinin kuru yüzeylerdeki yaşam sürelerini etkiledikleri görülmüştür. Özellikle çoğul antibiyotik direnci gösteren suşlann karşılıklı olarak birbirlerinin yaşam sürelerini uzattıklan, buna karşılık dirençli olmayan suşlannsa yaşam sürelerinde kayda değer bir değişiklik olmadığı çalışmamızda gözlenmiştir. Sonuç olarak VRE suşlannm çarşaf gibi kuru yüzeylerde çok uzun süre canlı kalabildikleri ve bunların Acinetobacter suşlanyla 48birlikte klon bazında farklı etkileşim göstererek, özellikle dirençli klonlarda VRE üremesinin arttığı gözlenmiştir. 49
Özet (Çeviri)
SUMMARY Survival Time of Vancomycin Resistant Enterococcus on Important Hospital Surfaces and Investigate The Interaction with Acinetobacter baumannii Strains In this study, investigated the survival time of Vancomycin resistant Enterococcus (VRE) that last years, causing outbreak, especially ICU and demonstrate the serious antibiotic resistance, on the important hospital surfaces and the interaction with Acinetobacter baumannii strains. VRE and Acinetobacter baumannii strains use that identified where taking environment smears and samples that patients who lied on Sadi Sun ICU for this purpose, and using ATCC 29212 E. faecalis strains. Identification was made with classical methods and automatized systems. Antibiotic sensitivity of bacteria were investigated with Kirby Bauer disk diffusion method. MIC detection of bacteria were made E-test method. Two Enterococcus strains were found vancomycin resistant. While two Acinetobacter strains were sensitive againist carbapenems, other Acinetobacter strain was resistant carbapenems. Made the bacterial suspension that using this strains. Made to break to sterile pieces cotton bedclothes and PVC. Bacterial suspensions were inoculated these pieces of surfaces, and preservation for 90 days at the room temparature. Both single bacterium suspension and the mixed bacteria suspension inoculated as different combination. Because of that investigated the interaction with each other. Suspensions were made to mixed of bacteria and salt water. When followed inoculation process that days 1st, 3th, 5*, 7*, 9th, 14th, 21st, 28*, 35th, 42nd. 49th, 56th, 63th, 90th. These suspensions and 1:1000 dilue suspensions were inoculated that fit to base on colony count method in Kanamycine Esculine Sodium Azyde Agar for Enterococcus strains, and in MacConkey agar for Acinotabacter strains. These inoculated results recorded and evaluated. These results observed that VRE strains identified on bedcloth, remain to live 60 days and more and didn't determined bacteria growing on the PVC. In this respect; Enterococcus and Acinetobacter strains effected each other survival time of dry surfaces. Especially multi-drug resistant strains observed to expand survival time each other, however not multi-drug resistant strains didn't observe significantly 50difference that expanding survival time in this study. As a result, observed that VRE strains survive much more time on dry surfaces such bedclothes. And observed that interaction with clonal base of Acinetobacter strains. Especially resistant clons effected to increase of VRE enlarging. 51