Psikiyatri hastasının iyileştirme ve sosyal uyumunda, psikiyatri hemşiresinin eğitsel rolünün araştırılması
  1. Tez No: 164312
  2. Yazar: MİNE ÖZEN TURGAY
  3. Danışmanlar: İKBAL AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Ruhsal Belirti Tarama Ölçeği aracılığı ile ailelerine eğitim çalışması yapılan deney grubu denekleri ile ailelerine eğitim çalışması yapılmayan kontrol grubu deneklerinin aldıkları puanlar karşılaştırılmıştır. Her iki gruptaki deneklere davranış tedavisi uygulanmıştır. Deney grubu deneklerinin ailelerine yapılan eğitim çalışması ve sonrası semptomları arasında önemli ölçüde gerileme görülmüş ve yapılan istatistiksel analiz ile değerlerin anlamlı seviyelerde bulunduğu saptanmıştır. Ailelerine eğitim çalışması yapılmayan kontrol grubu deneklerininse; tedavi öncesi ve sonrası semptomlarındaki değişiklik anlamlı bulunmamıştır. Araştırmadaki ana amaç olan psikiyatri hemşiresinin hasta ailesine uygulanan tedavi yöntemini öğretmek, aileyi eğitmek şeklinde sürdürdüğü eğitsel işlevin gerçekleştiği söylenebilir. Araştırmanın yan amacı olan; hasta bireylerin tedavisinin, hasta merkezli olmaktan çıkarılıp, aileyi tedaviye katmanın yararı yapılan istatistiki çalışma ile gösterilmiştir. 29
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, by means of psychologic Symtomp Control Scale, the points are compared received by the members of experiment group whose families were subject to educational activities and those members of the group whose families were not subject to educational activities. Behaviour therapy is applied to both groups.An important backward movement has been observed among the symptoms during the educational studies of the families of members of the experiment group and thereafter.Thus, it was seen by statistical analysis applied that the points were at satisfactory levels. The changes observed on the pre-therapy and after-then symptoms of members of the control group who were not subject to educational studies; were not found satisfactory. İt can be stated that the main aim of this study, which is the realization of the function of nurse's, to teach the ptatient's family the method of therapy applied, to train the family. The secondary aim of the study, which is to indicate by established study, to show the benefits of the patient's family's contribution to therapy and not only by the patient, has been realized. 30