Yaş artışının sıçan damar düz kasında beta 2 adrenerjik reseptör aracılı yanıtlara etkisinin incelenmesi
Vascular beta 2 AR mediated responses during maturation and ageing in rat aorta
  1. Tez No: 164319
  2. Yazar: EMEL BALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN GÜRDAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Klinik Farmokoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
35 ÖZET yaş artışının sıçan damar düz kasında beta 2 adrenerjik reseptör aracılı yanıtlara etkisinin ıcelenmesi demeli damarlarında pi, |32, P3 olmak üzere 3 ayn P adrenerjik reseptör (AR) alttipi ulunmaktadır. Her 3 PAR alttipinin agonist ile uyarımı damar düz kas dokusunda gevşeme anıtlarına neden olmaktadır. Damar düz kasında P2AR yoğunluğunun pi ve P3AR lere göre aha fazla olması nedeniyle damar gevşeme yanıtlarının p2AR aracılığı ile olduğu kabul dilmektedir. Yapılan bir çok çalışmada yaş artışı ile damar düz kas dokusunda P2 AR 1er racılı damar gevşeme yanıtlarının azaldığı gösterilmesine karşın, bunun nedeni ile ilgili angi mekanizmaların sorumlu olduğu henüz açıklığa kavuşmamıştır. Bu çalışmada, 1, 3, ye 6 ylık Wistar albino sıçanlarının torasik damar düz kasında P2AR yanıtlarının nasıl değiştiği, u değişikliklerin olası nedenleri ve yaş artışı sürecinde kronik pAR antagonist ygulanmasımn bu yanıtlara etkisi araştırıldı. :o\e organ banyosunda 1, 3 ve 6 aylık sıçan damar düz kasında izoproterenol aracılı damar svşeme yanıtları her yaş grubunda submaksimal düzeyde kasılma yapan fenilefrin )nrasında sırası ile %82±2,37, %41±5,51, %41±4,48 olarak bulundu. İzoproterenol ile yarılan cAMP düzeyleri bazal düzeylerin %399±90, %125±11, Î38±9 idi. Damar gevşeme anıtları ve hücre içi cAMP düzeyleri arasında paralellik olduğu görüldü. P2AR lerin Gs ve i/o proteinleri ile kenetlenebildikleri göz önüne alındığında damar gevşeme yanıtlarında ve iicre içi cAMP düzeylerinde reseptör ve Gi/o kenetlerinin rolünün yaş artışı ile nasıl değiştiği TX ile bekletilen damarlarda araştırıldı. PTX ile bekletilen 1 aylık sıçan damarlarının evseme yanıtlarında herhangi bir değişiklik gözlenmez iken 3 aylık damarların gevşeme ınıtlarında ve izoproterenol potenslerinde artış görüldü. 6 aylık yaş grubunda ise PTX inin ;oproterenol potensini artırıcı etkisi vardı. Hücre içi cAMP düzeylerinde ise 3 aylık yaş guplannda PTX ile bekletildikten sonra artış görüldü. 6 aylık damarlardaki PTX' nin cAMP.izeylerine etkisi 3. aydan daha düşük idi. P2AR-Gs ve Gi protein kenetlerinin yaş artışı ile ısıl değiştiğinin gösterilmesi için yapılan 35[S]GTPyS bağlanma çalışmalarında, 1 aylık çanların damarlarında izoproterenol uyarısı ile Gs altünitesindeki 35[S]GTPyS bağlanması iksek bulunurken, Gi altünitesindeki 35[S]GTPyS bağlanması 3 ve 6 aylık sıçan imarlarında daha fazla olduğu görüldü. P2AR, Gs ve Gi protein düzeylerinde ise yaş artışı36 e değişiklik saptanmadı. Bu sonuçlar sıçan torasik damar düz kasında p2AR uyarısı ile luşan damar gevşeme yamtlanndaki azalmanın yaş artışı süresince p2AR ün Gs proteini ile lan kenetinin azalması ve Gi proteini ile kenetinin artmasından kaynaklanabileceğini ;östermektedir. Cronik pAR antagonisti uygulanmasının yaş artışı ile azalan P2AR aracılı yanıtlara etkisi, ıçanlara 1. aydan itibaren timolol 5 mg/kg/gün veya propranolol 25 mg/kg/gün oral yoldan 'erilerek ve 6. ay sonunda damar gevşeme yanıtları ve cAMP düzeyleri incelenerek leğerlendirildi. Timolol uygulanan grupta izoproterenol aracılı damar gevşeme yanıtının ve zoproterenol potensinin 6 aylık kontrol grupları ile karşılaştırıldığında arttığı gözlendi. Yine imolol uygulanmasının hücre içi cAMP düzeylerini de artırdığı görüldü. Propranolol rygulanrnası ile de damar gevşeme yanıtlarında izoproterenol potensi ve hücre içi cAMP lüzeyleri arttı. Timolol veya propranolol uygulanması p2AR, Gs ve Gi protein düzeylerini leğiştirmedi. Dolayısı ile kronik pAR antagonisti uygulanması, P2AR aracılı damar düz kas 'anıtlarındaki azalmayı kısmen geri çevirmektedir. Kronik PAR antagonisti uygulanmasının faş artışı ile azalan P2AR aracılı damar düz yanıtlarım nasıl artırdığı ise gelecekte yapılması )lanlanan deneyler ile anlaşılacaktır. \nahtar kelimeler: yaş artışı ve maturasyon, sıçan torasik aorta, gevşeme, beta 2 adrenerjik eseptör, Gs, Gi, cAMP
Özet (Çeviri)
37 SUMMARY /ascular beta 2 adrenergic receptor mediated responses during maturation and ageing in rat lorta rhree distinct subtypes of P adrenergic receptor (AR) have been identified in mammalian )lood vessels, (31, (32 and P3 AR. All these subtypes mediate vascular smooth muscle elaxation response. It has been widely accepted that vascular smooth muscle relaxation espouses are mainly mediated by P2AR. Although most of the literature demonstrates that 32AR mediated relaxation responses decline with maturation and ageing, the underlying nechanisms involved in this phenomenon is not clear yet. The objective of this study was to »camine probable mechanisms of the decline in P2AR mediated vascular smooth muscle.elaxation responses in 1, 3 and 6 old month Wistar albino rat's thoracic aorta and the effects )f chronic PAR antagonist treatment on impaired P2AR mediated vasorelaxation responses. Hie relaxation responses were %82±2.37, %41±5.51 and %41±4.48 of the Phe response in 1, 5 and 6 month old rat aorta, respectively. Isoproterenol (ISO) stimulated adenylyl cyclase AC) activity was %399 ± 90, %125 ± 11 and %138 ± 9 of the basal activity in 1, 3 and 6 nonth old rat aorta respectively. pAR-stimulated relaxation response was mainly triggered by 3sa-mediated activation of AC. There is some evidence showing the activation of Gi/o jroteins which inhibit AC in PAR stimulation. In this study, we examine the role of Gi/o jroteins in the decline of PAR mediated relaxation response during maturation. We nvestigated the role of pAR-Gi/o protein coupling during maturation and ageing, both in.elaxation and cAMP responses by treating the vessels with PTX. Treatment with PTX had no îffect on relaxation responses in 1 month old rat, but restored both relaxation responses and [SO potency in 3 month old rats. PTX also restored ISO potency in 6 month old rat vessels. In 3 month old rats effect of PTX treatment on cAMP responses were higher than 1 month old *ats though this effect declined in 6 month old rats compared with 3 month old rats. p2AR nediated activation of Gs and Gi protein during maturation and ageing was determined by measuring ISO stimulated binding of 35[S]GTPyS to Gsa and Gi/oa subunits in aortic membranes from 1, 3 and 6 month old rats. In 1 month old rats, while ISO stimulated [S]GTPyS binding to Gsa subunit was significantly higher than 3 or 6 month old rats, ISO stimulated 35[S]GTPyS binding to Gi/oa was significantly higher in 3 or 6 month old rats compared with 1 month old rats. There were no changes in P2AR, Gs and Gi protein levels38 luring maturation and ageing. These results suggest that the impaired (32AR mediated 'ascular smooth muscle relaxation responses, might be due to a decrease in the coupling of 12AR to Gs protein and an increase in the coupling of Gi/o protein. The effect of chronic P-AR antagonist treatment on this phenomenon during maturation and igeing was investigated by treating the animals with timolol (5 mg/kg) or propranolol (25 ng/kg) orally from 1 month to 6 month old. ISO mediated relaxation and cAMP responses vere investigated in p-AR antagonist treated rats. ISO mediated vasorelaxation responses and SO potency to produce vasorelaxation response were partially restored in timolol treated inimals compared with untreated 6 month old animals. Timolol treatment also partially estored ISO stimulated cAMP levels in the treated rats. There were also partial restoration in SO potency to produce vasorelaxation and ISO stimulated cAMP levels in propranolol reated rats. No changes were observed in P2AR, Gs and Gi protein levels in timolol or >ropranonol treated animals. Finally, chronic PAR antagonist treatment during maturation and igeing partially restored the impaired P2AR mediated signaling in rat aorta. Cey words: Maturation and ageing, rat thoracic aorta, relaxation, beta 2 adrenergic receptor, 3s, Gi, cAMP