Koroziv özofajite sekonder darlıklar extractum cepae heparin ve allantoin jel ile önlenebilir mi?
Can esophagial strictures secondary to corrosive esophagitis prevent by extractum cepae heparin and allantoin gel?
- Tez No: 387783
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF GÜRPINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Koroziv maddelerin içimi çocuk yaş grubunda sıkça rastlanan, önlenebilir bir travmadır. Travmanın uzun dönemde en önemli morbidite ve mortalite sebebi özofagus striktürüdür. Çalışmamızda özofagus hasarı sonrası iyileşme aşamasında olası striktürlerin önlenmesi amaçlanmıştır.Çalışmada deney modeli olarak Şentürk ve ark. tarafından tanımlanan koroziv özofagus modeli 30 adet Wistar albino sıçan üzerinde uygulandı. Özofagus hasarı %10 NaOH, %1 monoetanolamin karışımının %70'lik çözeltisi ile oluşturuldu. Koroziv madde uygulanan denekler 3 gruba ayrıldı. Ayrıca hasar oluşturulmayan 6 denekle sham grubu oluşturuldu. Kontrol grubundaki deneklere koroziv madde uygulanması sonrası tedavi verilmezken oral tedavi grubuna extractum cepae, heparin ve allantoin (CHA) karışımından oluşan contractubex® jel oral olarak verildi. Kateterle tedavi grubuna jel kateterle özofagus lümenine verildi. Sham grubundaki denekler günde 1 kez feeding sonda ile kateterize edildi.
Özet (Çeviri)
Corrosive esophageal burns are preventable trauma, frequently encountered in the age group of children. The most important cause of morbidity and mortality in long-term follow up in this trauma is esophageal stricture. We aimed to prevention of esophageal strictures during healing after corrosive substance intake.In this study, the corrosive esophagus experimental model that defined by Senturk et al was used with 30 wistar albino rats. Esophageal injury created by 70% solution of 10% NaOH and 1% mono ethanol amine. The subjects divided four groups; control (n:10), oral treatment group (n:10), treatment with catheter group (n:10) and sham group (n:6). The sham group was not injured by corrosive. Contractubex® gel that contains Extractum cepa, heparin and allantoin (CHA) was given with nutrients daily for oral treatment group and given with feeding tube for catheter treatment group for 21 days. Sham group subjects catheterized daily with feeding tube. The results were evaluated with histopathologic data and the subjects' body weight increases.The groups were compared in terms of weight gain at the and of the study.