Unikompartmantal Diz Artroplastisi Uygulanan Hastalarda Klinik ve Radyolojik Sonuçların Değerlendirilmesi ve İmplant Pozisyonunun Klinik Sonuçlara Etkisi
The Evaluation of Clinical And Radiological Results and The Impact Of Implant Positioning on These Clinical Results of Unicompartmental Knee Arthroplasty
- Tez No: 712838
- Danışmanlar: DR. HAKAN ASLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
GİRİŞ: Diz osteoartriti (OA) günümüzde hastaların yaşam kalitesini düşüren ve belirgin bir morbiditeye yol açan çok yaygın bir problemdir. Diz osteoartritlerinin çoğu medial kompartmanda başlar ve tek kompartmanda kalmaya meyillidir.Unikompartmantal diz artroplastisi(UDA) izole anteromedial osteoartritin tedavisinde başlıca cerrahi tedavi seçeneklerinden biri haline gelmiştir. Son yıllarda UDA'nın uzun dönem başarılı klinik sonuçları yanında, implantın özellikle uzun dönem radyolojik değerlendirmeleri, implant pozisyonu ve klinik sonuçlar arasındaki korelasyonuna yönelik çalışmalar ağırlık kazanmaktadır. AMAÇ: Çalışmanın amacı, minimal invaziv cerrahi ile uygulanmakta olan Unikompartmantal Diz Artroplastisi (UDA) klinik ve radyolojik sonuçlarını değerlendirmekle beraber, implant pozisyonunun klinik sonuçlar üzerine olan etkisini de araştırmaktır. MATERYAL-METOD: Sağlık Bakanlığı Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1.Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde Eylül 2004 Mayıs 2011 tarihleri arasında ameliyat edilip en az 6 aylık takipleri tamamlanan 61 hastanın 64 dizine Oxford Diz Artroplastisi uygulandı. 53 kadın 8 erkek hasta çalışmaya alındı. Ön-arka çapraz bağları ve kollateral bağları sağlam,en az 90 derece fleksiyonu ve 15 dereceden az varus deformitesi olan,ekstansiyon kısıtlılığı ve lateral kompartman tutulumu olmayan 64 diz izole anteromedial osteortrit nedeniyle opere edildi. Olguların 57'si primer osteoartrit, 5'i posttravmatik artrit,2'si osteonekroz sonrası gelişen anteromedial osteoartrit nedeniyle opere edildi. Hastaların hepsine Oxford Unikompartmantal Faz 3 hareketli polietilen içeren Diz Artroplastisi uygulandı. Cerrahi yaklaşım olarak medial parapatellar minimal cilt insizyonu kullanıldı. Tüm hastalar postoperatif dönemde 1. 3. 6. ve 12. ayda, daha sonra da senelik kontrollere çağrıldı.Tüm hastalarda ağrı ve fonksiyona yönelik Amerikan Diz Cemiyeti Skorlama Sistemi-KSS ,Oxford Diz Skoru, Diz Yaralanma ve Osteoartrit Sonuç Skoru (KOOS) ve VAS (görsel analog skala) skorları preoperatif ve postoperatif olarak hesaplandı. Postoperatif radyolojik değerlendirmeler Oxford radyolojik değerlendirme kriterleri esas alınarak yapıldı. Femoral komponentin pozisyonu 4, tibial komponentin pozisyonu 4 parametre ile değerlendirildi. BULGULAR: Hastaların 53' ü (%86.9) kadın, 8'i (%13.1 ) erkek hastaydı.Hastaların yaş ortalaması 55.95 (40-73) idi.40-49 yaş aralığında 12 hasta (%19.7),50-59 yaş aralığında 30 hasta (%49.2), 60 yaş ve üstü olarak 19 hasta( %31.1) çalışmaya katıldı.Hastaların ortalama vücut kitle indeksi 32.72 (23.40-44.30) olarak bulundu.Hastaların 57'sine (%89,06) primer anteromedial osteoartrit, 5'ine (%7.81) posttravmatik artrit,2'sine osteonekroz (%3.12) sonrası gelişen anteromedial osteoartrit nedeniyle oxford faz 3 UDA uygulandı. 34 hastanın sağ dizine (%55.7), 24 hastanın sol dizine (%39.3), 3 hastanın her iki dizine (%4.9) UDA uygulandı.Hastaların ortalama takip süreleri 23 (6ay-84ay) aydı. Bir hastaya tibia plato kırığı nedeniyle bir hastaya tibial gevşeme nedeniyle total diz artroplastisi uygulanarak revizyon yapıldı.Bir hastaya travma sonrası insert dislokasyonu nedeniyle aynı insert tekrar yerleştirildi. Üç hastada postop enfeksiyon gelişti. Ameliyat öncesi diz eklemi fleksiyon ortalaması 100 derece (dağılım 90-120) idi. Ameliyat sonrası dönemde fleksiyon ortalaması 120 derece (40-135) olarak bulundu. Hastaların ameliyat öncesi VAS değeri ortalama 10 (8-10),ameliyat sonrası VAS değeri ortalama 1 (0-10) olarak bulundu. Oxford Diz Skoru'na göre yapılan değerlendirmede diz skoru, ameliyat öncesi dönemde ortalama 3 ( 0-22) idi. Ameliyat sonrası dönemde ise ortalama 45.5 (dağılım 0-48) olarak bulundu. Diz Yaralanma ve Osteoartrit Sonuç Skoru (KOOS)'na göre yapılan değerlendirmede diz skoru, ameliyat öncesi dönemde ortalama 8.3 (4.2-59.5) idi. Ameliyat sonrası dönemde ise ortalama 91.3 (4.8-95.2) olarak bulundu. Amerikan Diz Cemiyeti Skorlamasına (KSS) göre yapılan değerlendirmede hastaların ameliyat öncesi ortalama diz skoru 41 (29-49) idi. Ameliyat sonrası dönemde ise ortalama 92 (13-100) olarak bulundu. Hastaların Diz Cemiyeti Skorlaması fonksiyonel skoru, ameliyat öncesi dönemde ortalama 15 (0-50) idi. Ameliyat sonrası dönemde ise ortalama 100 (10-100) olarak bulundu.Toplam skorda ameliyat öncesi 28.5 (18-47.5),ameliyat sonrası 95 (11.5-100) olarak bulundu. Hastaların %83'ünde (53 hasta) mükemmel,%6'sında (4 hasta) iyi, %8'inde (5 hasta) orta, %3'ünde (2 hasta) kötü sonuç bulundu. Radyolojik değerlendirmede Oxford değerlendirme kriterleri kullanıldı.En fazla hata femoral komponentin Santral,Medial/Lateral yerleştirilmesi sırasında ortaya çıktı. SONUÇ: Sonuç olarak deneyimli bir cerrah tarafından ve uygun hasta seçimine dikkat edilerek gerçekleştirilen Oxford Faz 3 Unikompartmantal Diz Artroplasti sonuçları total diz artroplastisi sonuçları ile kıyaslanacak ölçüde ve hatta daha başarılıdır. Ayrıca cerrahi sırasında minimal invaziv cilt insizyonunun kullanılması ameliyat sonrası dönemde rehabilitasyoun kolaylaştırır ve daha erken eklem hareket açıklığına ulaşmayı sağlar.Son yıllarda hasta seçiminde endikasyon sınırlarının genişlemesi ve genişletilmiş endikasyonlarla ameliyat edilen hastalarda başarılı sonuçlar alınması nedeniyle, ileriki yıllarda Unikomparmantal Diz Artroplastisi uygulanan hasta sayısında belirgin artış olacağını ön görmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Knee osteoarthritis is a very common problem that has a negative impact on life quality and cause a significant morbidity. Most of knee osteoarthritis yields to begin and stay in medial compartment. Unicompartmental knee arthroplasties (UKA) has become a valuable option in isolated anteromedial osteoarthritis. Recent studies on UKA are mostly related to not only to long term successful clinical results but also correlation betvveen radiological evaluation, implant position and clinical results. AIM: The aim of this study is to evaluate the clinical and radiological results and the impact of implant positioning on these clinical results of unicompartmental knee arthroplasties that is performed by minimally invasive methods. MATERIAL and METHOD: This study involved 64 unicompartmental knee arthroplasties (UKA) (Oxford Phase 3), performed on 61 patients (53 females,8 males) operated between September 2004 and May 2011 and had a minimum of 6 month follow-up, in Ankara Diskapı Yildirim Beyazit Training and Research Hospital 1. Department of Orthoapedics and Traumatology. The prerequisites of this procedure were intact ACL, PCL and collateral ligaments, flexion deformity of no more than 90 degrees, varus deformity of less than 15 degrees, no limitation of extension and no involvement of lateral compartment. The indication for UKA was anteromedial osteoarthritis in 57, posttavmatic arthritis in 5 and femoral medial condylar osteonecrosis in 2 of the cases. All the patients had Oxford UKA containing Phase 3 mobile polyethylene incision was medial parapatellary minimal skin incision. All the patients were called for control on the postoperative 1st, 3rd, 6th and 12th and then annually. All the patients preoperative and postoperative Knee Society Score, Oxford Knee Score, Knee Injury and Osteoarthritis Outcome Score and Visuel analog scala were evaluated. Postoperative radiological evaluations were done according to Oxford radiological criteria. Position of the femoral and tibial component were evaluated according to 4 parameters. FINDINGS: The mean age of 53 (86.9%) women and 8 (13.1%) men was 55.95(40-73) years. There were 12 patients in 5th decade, 30 patients in 6th decade and 19 patients in 7th decade or more. The average body mass index of the patients was found to be 32.72 (23.40-44.30). The indication for UKA was anteromedial osteoarthritis in 57, posttavmatic in 5 and femoral medial condylar osteonecrosis in 2 of the cases. Unicompartmental knee arthroplasty was performed in 34 right and 24 left knees and bilaterally in three patients. The follow up period was 23 (6-84) months on the average. Two of the patients had revisional Total Knee Arthroplasty one because of tibia plato fracture and the other tibila loosening. We had one insert dislocation revised with insertion of the same component. Postoperative infection develeoped in three patients. The range of motion was (ROM) 100 (90-120) preoperatively and 120 (40-135) postoperatively. The mean Visuel analog scala of patients vvas 10 (8-10) preoperatively and 1 (0-10) postoperatively. Oxford Knee Score was 3 (0-22) preoperatively and 45.5 (0-48) postoperatively. The mean Knee Injury and Osteoarthritis Outcome Score (KOOS) of cases 8.3 (4.2-59.5) preoperatively and 91.3 (4.8-95.2) postoperatively. Knee Society knee Score was 41 (29-49) preoperatively, 92 (13-100) postoperatively. Knee Society functional score vvas 15 (0-50) preoperatively and 100 (10-100) postoperatively. Knee Society total Score vvas 28.5 (18-47.5) preoperatively, 95 (11.5¬100) postoperatively. There vvere 53 excellent, 4 good,5 fair and 2 poor results. Radiological evaluation vvas performed using Oxford criteria. The most frequent error vvas encountered during central, medial/lateral insertion of the femoral component RESULTS: Results of Oxford Phase 3 Unicompartmental Knee Arthroplasties is comparable or better than Total Knee Arthroplasty vvith proper patient selection and experienced surgeon. In addition minimal invasive skin incision facilitates postoperative rehabilitation and enables early range of motion (ROM). Expanding indications and good results whit these indications recently, will cause an increase in the number of Unicompartmental Knee Arthroplasty in the future.