Kombine asetabulum kırıkları tedavisinde genişletilmiş triradiat yaklaşım
Extensile triradite approach in management of combined acetabular fractures
  1. Tez No: 164340
  2. Yazar: MEHMET ARMANGİL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HAKAN KINIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Bu çalışmada genişletilmiş triradiat yaklaşımla tedavi ettiğimiz kombine asetabulum kırıklarının sonuçlarını inceledik. Kliniğimizde Ocak 1996 ile Ocak 2001 arasında 48 asetabulum kırığı cerrahi olarak tedavi edildi ve bunlardan, kombine kırık olan 25 'i genişletilmiş triradiat yaklaşım ile ameliyat edildi. Çalışmaya takibi en az 2 yıl olan hastalar dahil edildi. Hastaların yaşı ortalama 42'idi ve 4 parçalı çatı kısmı bulunan posterior duvar kırığı, 8 çift kolon kırığı, 4 parçalı çatı kısmı bulunan transvers kırık, 6 T şeklinde, 2 ön kolon ve posterior hemitransvers ve bir posterior kolon ve duvar kırığı vardı. Ortalama takip 44 aydı. Yaralanmadan cerrahiye geçen süre ortalama 3.6 gündü. Ameliyat sonrası redüksiy onlar değerlendirildiği zaman; 17 kalça (%68) mükemmel, 2 kalça (%8) vasat ve 5 kalçada (%20) kötü olarak değerlendirildi. Hastaların fonksiyonel olarak değerlendirilmesinde modifiye Postel-D'Aubigne skorlaması kullanıldı ve buna göre, 7 hasta (%28) mükemmel, 13 hasta iyi (%52), 3 hasta (%12) vasat ve 2 hastada (%8) kötü olarak değerlendirildi. 2 hastada derin enfeksiyon, 2 femur başı avasküler nekrozu ve 4 hastada ise fonksiyonel kayıp yapmayan heterotopik ossifıkasyon tespit edildi. Bu sonuçların ışığında diyebiliriz ki, kombine asetabulum kırıkları tedavisinde triradiat yaklaşım ile tedavi iyi görüş ve direkt redüksiyon sağlayarak doğru bir tedavi seçeneğidir. Öğrenme eğrisi sınırlı yaklaşımlara göre daha kısadır ve anatomik redüksiyon oranı daha fazladır. 42
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study we evaluated the results of the combined acetabular fractures that we treated with extensile triradiate approach. In our clinic between January 1996 and 2001, a total number of 48 acetabular fractures were treated surgically and 25 of them were combined fractures, whom were operated by triradiate approach were included in this study. The minimum follow up was 2 years and the mean age of the patients was 42 years. There were 8 both columns, 6 T shaped, 2 anterior column and posterior hemitransverse, 4 transverse with comminuted roof area, 4 posterior wall with comminuted roof area and 1 posterior column and posterior wall fracture. The average follow-up was 44 months and the mean time to surgery was 3.6 days. The postoperative reduction was graded as excellent in % 68 and imperfect in 8 of the patients. The patients were evaluated functionally due to the modified Postel- D'Aubigne score and 7 patients were graded as excellent, 13 were good, 3 patients fair and 2 were graded as poor. There were 2 deep infections, 2 femoral head avascular necrosis and 4 non-disabling heterotopic ossifications. Triradiate approach provides good visualization and direct reduction of combined acetabular fractures, which is supported with our results. Learning curve of triradiate approach for combined fractures is shorter than single approaches and provides at least the same anatomical reduction rate. 43