Klinik olarak gastrit ve nonülser dispepsili olgularda Helicobacter pylori spesifik IgG ve cagA seropozitifliği ile cag genotiplerinin araştırılması
Evaluation of cag genotypes, specific IgG and cagA seropositivity in strain of Helicobacter pylori from clinical gastritis and non-ulcer dispepsia
  1. Tez No: 164361
  2. Yazar: UĞUR İLGA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA ÖZYURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Helicobacter pylori (HP) dünya nüfusunun yarısından fazlasının mide mukozasını etkilemektedir. İnfekte nüfusun yalnızca küçük bir grubunda hastalık geliştiğinden, hastalık oluşturmasına neden olabilecek virulans faktörlerinden cagA tanımlanmıştır. Dünyada cagA seroprevalansı büyük bölgesel farklılıklar göstermektedir. Özellikle Avrupa ve Amerika gibi batı toplumlarında izole edilen suşların yaklaşık %60'ında cagA pozitifken, Japonya ve diğer uzak doğu ülkelerinde izole edilen HP suşlarının neredeyse tamamı pozitiftir. Bu araştırma tezinde dispeptik yakınmalarla endoskopi yapılan hastalardan alınan biyopsi materyalinden soyutlanan HP suşlarında, virulansla ilgili olduğu bildirilen bazı gen karakterleri ve gastrik histopatoloji ile korelasyonu araştırılmıştır. Çalışmaya aldığımız 129 hastanın 72'sinde (%56) HP (+) olup bunların 51 'inde (%71) aynı zamanda kültürlerinde üreme sağlanmıştır. ELISA ile hastaların 26'sında (%51), PZR ile 29'unda (%57) cagA pozitifliği gösterilmiştir. Çalışmadaki cagA (+) ve (-) gruplar histolojik olarak Sydney sistemine göre karşılaştırıldığında; inflamasyon skoru ve aktivite skoru açısından sonuçlar istatistiksel olarak anlamlı bulunurken (p0,05). Her iki grubun HP yoğunluğu benzer olmasına rağmen, cagA (+) grupta daha ileri düzeyde inflamasyon ve aktivite saptandı. Sonuçlarımız, cag patojenite adasının gösterilmesinde serolojik testlere ait yalancı negatif sonuçlar gözönünde tutulduğunda, bu tür araştırmalarda moleküler yöntemlerin daha doğru bir tercih olabileceğini göstermiştir, cag patojenite adasının gösterilmesinde cagE'nin cagA'ya göre göreceli olarak üstünlüğünün cagE lehine bir gösterge olarak kullanılabileceği benzer çalışmalar ile desteklenmelidir. Çalışmamızda görüldüğü gibi hastaların yaklaşık yarısı cagA negatiftir. cagA (+) hastalarda inflamasyon şiddeti ve aktivitenin daha fazla olduğu göz önüne alınarak, NUD'li hastalarda HP eradikasyonu öncesi sadece bakterinin varlığını tespite dayanan testler yerine tanıda öncelikle bakterinin önemli bir virulans faktörü olan cagA'nın örnekte aranmasından sonra spesifik tedaviye geçilmesinin maliyet açısından daha uygun olabileceği düşünülmektedir. 49
Özet (Çeviri)
SUMMARY Evaluation of cag Genotypes, Specific Ig G and cagA Seropositivity in Strain of Helicobacter pylori from Clinical Gastritis and Non-ulcer Dispepsia Helicobacter pylori (HP) is a bacterium that affects nearly more than half of the world population. However; it causes disease in a small group of the patient population it affects, cagA virulence factors, which is said to have an important role in this pathogen. In this study, HP strains were isolated from biopsy material of the patients who underwent endoscopy due to dispeptic problems and correlation of cagA gene to gastric histopatology was studied. In our study ; 72 of 129 patients (56%) were HP (+) and 51 (71%) of them isolated at the cultures. 26 (57%) of the patients were found cagA positive with ELISA techniques and 29 (57%) were found cagA positive with PCR. A comparative study of the cagA (+) and (-) groups histologically according to Sydney system produced statistically significant results as regard as inflammation and activitiy scores ( p< 0,05) but no statistically significant results as regards intestinal metaplasia scores, HP load and atrophy score. Although both groups had similar HP load, in cagA (+) group more inflammation and cellular activity were observed. Our results showed that moleculer techniques could be a better choice than serological tests to point out cag pathogenity island. Similar studies must support the claim that relative superiority of cagE to cagA could be used as a marker in favour of cagE. In our study, half of the patients were found cagA negative. Almost more inflammation and cellular activity were observed in cagA (+) patients, eradication of HP infected non-ulcer dispeptic patients, instead of tests of find out the presence of bacteria, first of all cagA must be sought and specific treatment must be applied accordingly. This will result in a more effective and economical treatment. 50