Akusik travmalı hastalarda serum B12, folik asit, çinko, magnezyum ve MDA seviyeleri ile işitme kaybı arasındaki ilişkinin değerlendrilmesi
Relationship between acoustic trauma and serum level of vitamin B12, folic acid, zinc, magnesium and MDA
- Tez No: 164365
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ATİLA GÜNGÖR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
6. ÖZET Kısa süreli ve çok şiddetli sesler, geçici işitme eşik yükselmesi aşamasından geçmeden kalıcı işitme kaybına yol açabilir. Buna“ akustik travma ”denir. Akustik travmada iki mekanizma ile hasar olduğu düşünülmektedir. Birincisi kokleaya direkt mekanik travma, ikincisi kora* organının metabolik hasara uğramasıdır. Bu çalışmada akustik travmada oksidatif stresin işitme kaybı patogenezindeki rolünü açıklayabilmek ve serum elektrolit seviyeleri ile işitme kaybı arasındaki ilişkinin tesbiti amacı ile yüksek şiddette gürültüye maruz kalan hastalarda serum malondialdehit (MDA), magnezyum (Mg), Bi2, folik asit ve çinko seviyeleri ile işitme kaybı arasındaki ilişki araştırıldı. Çalışma 4000-8000 Hz frekanslarında işitme kaybı olmayan 20-30 yaş (ortalama 23,4 yaş) arasındaki 135 sağlıklı erkek üzerinde yapılmıştır. Akustik travmadan önce çalışmaya katılan herkesin KBB muayeneleri, biyokimyasal testleri ve saf ses odyometrileri yapıldı. Biyokimyasal patolojisi olanlar, otolojik hastalığı bulunanlar ve daha önce kulak cerrahisi geçiren kişiler çalışma dışı bırakıldı. Hastaların akustik travmadan bir gün önce, bir gün ve bir ay sonra yüksek frekansları da içeren saf ses odyometri testleri yapıldı. Akustik travmadan bir gün önce ve dört gün sonra serum B12, folik asit, magnezyum, çinko ve malondialdehid (MDA) düzeyleri tespit edilerek işitme kaybı ile aralarındaki ilişki incelendi. Akustik travmadan sonra 52 hastanın işitme eşiklerinde herhangi bir değişiklik görülmedi, 83 hastada 4000 Hz frekansında tipik çentik tarzı işitme kaybı görüldü. Akustik travma öncesi ve sonrası yapılan yüksek frekans odyometri eşikleri arasında ise istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Sudden and high frequency sounds might result in permanent hearing losses without following the steps of temporary hearing threshold shift. This is called as acoustic trauma. In acoustic trauma, it is considered that the damage is caused by two mechanisms. The first one is direct mechanic trauma and the second one is metabolic damage of corti organ. This current study aimed at explaining the role of oxidative stresses in hearing loss pathogenesis and identifying the relationship between the levels of serum electrolysis and hearing loss. Hence, the relationship between hearing loss and the levels of serum malondialhit (MDA), magnesium (Mg), B12, folic acid and zinc (Zn) was also examined. The study was carried on 135 healthy male subjects who have no hearing loss between 4000 Hz and 8000 Hz frequencies. The examination, biochemical tests, and pure sound audiometry tests of the subjects who participated in the study before the acoustic trauma. Subjects with biochemical pathology, otological diseases, and ear surgery were excluded from the study. The subjects received high frequency tests of pure sound audiometry one day and one month before the acoustic trauma. One day before and four days after the acoustic trauma, through the identification subjects' serum B12, folic acid, magnesium, zinc, malondialdehid (MDA) levels the relationship between hearing loss and before mentioned test values were examined. After the acoustic trauma, the hearing threshold of 52 subjects remained unchanged. Typical hearing losses were observed on 83 patients at 4000 Hz frequency. There were no statistically significant difference between the values obtained through audiometry tests before and after the trauma.