Primer açık açılı glokom ile normotansif glokom olgularında heidelberg retina tomografisi (HRT-II) ve görme alanı değişikliklerinin değerlendirilmesi
The relationship between the topographic parameters of optic nerve head and the visual held changes in primary open-angle glaucoma (POAG) and normal-tension glaucoma (NTG) cases
- Tez No: 164376
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TUĞRUL AKIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
VII. ÖZET Çalışmamızın amacı primer açık açılı glokom (PAAG) ve normotansif glokom (NTG) olgularında optik sinir başı topografik parametreleri ve görme alam değişiklikleri arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Göz Servisi Glokom Birimininde takip edilen 30 PAAG'lu hastanın 52 gözü ve 22 NTG'lu hastanın 39 gözü çalışma kapsamına alındı. Perimetrik analizde Humprey Field Analyser, C/3 0-2, full threshold programı kullanılarak her iki gruba ait ortalama sapma (MD) ve düzeltilmiş patern standart deviasyon (CPSD) değerleri ile aynı olguların optik sinir başı değişiklikleri HRT-II ile değerlendirilerek karşılaştırıldı. HRT-IFde; disk alam (DA), çukurluk alam (CA), rim alam (RA), çukurluk hacmi (CV), rim hacmi (RV), çukurluk alanı/disk alam oram (CA/DA), lineer çukurluk/disk oram (LC/D), ortalama çukurluk derinliği (MCD), maksimum çukurluk derinliği (MxCD), çukurluk biçim ölçümü (CSM), çizgiboyu yükseklik değişkenliği (HVC), ortalama sinir lifi tabakası kalınlığı (MRNFLT) ve retina sinir lifi tabakası kesit alam (RNFLCSA) parametreleri incelendi. İki grup arasındaki görme alam ve optik disk topografik parametreleri Student-t testi ve Mantı Whitney U testi ile; aynı parametrelerin gruplar içinde birbirleriyle olan ilişkisi ise Spearman's korelasyon analizi ile değerlendirildi. HRT-IFnin tanısal değerini ortaya koymak için görme alam parametreleri ve HRT-II parametreleri lineer regresyon analizi ile karşılaştırıldı. Görme alam analizlerinde; MD değerleri PAAG grubunda daha patolojik bulunurken (p0.05). Optik disk topografik analizlerinde; DA, CA, CV, CA/DA, LC/D, MCD, MxCD ve CSM ölçümleri NTG grubunda daha büyük tespit edildi (p0.05). NTG grubunda, MD ile HRT-II parametreleri arasında bir korelasyon saptanmazken (p>0.05), CPSD ile CA/DA ve LC/D parametreleri arasında pozitif bir korelasyon saptandı (p0.05), NTG grubunda en belirleyici parametrenin CV; PAAG grubunda ise MD için DA ve CA, CPSD için ise MRNFLT ve RNFLCSA olduğu söylenebilir. Çalışmamızda, literatüre uyumlu olarak NTG hastalarında optik çukurluğun PAAG hastalarına göre daha geniş olduğu tespit edilmiştir ve bunun nöroretinal rim küçüklüğünden çok, optik disk alanı büyüklüğüne bağlı olduğu sonucuna vanlmıştır. İki grup arasındaki karşılaştırmada, çukurluk ölçümleri açısından farklılıklar izlenirken, nöral doku ölçümleri arasında farklılıklar bulunamamıştır. NTG grubunda görme alam parametreleri ile HRT-II parametreleri arasında belirgin bir korelasyon saptanmazken, PAAG grubunda bu iki test parametreleri arasında anlamlı derecede bir korelasyon saptanmıştır. 92
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY The purpose of our study is to investigate the relationship between the topographic parameters of optic nerve head and the visual field changes in primary open-angle glaucoma (PAAG) and normal-tension glaucoma (NTG) cases. Fifty-two eyes of 30 PAAG patients and 39 eyes of 22 NTG patients were evaluated in Glaucoma Unit of Ophthalmology Clinic of Gülhane Military Medical Academy, Haydarpaşa Training Hospital. The values of mean deviation and corrected pattern standard deviation in perimetric analysis and the changes of optic nerve head for two groups were compared by using Humprey Field Analyser with C/30-2 full threshold programs and HRT-II. In HRT-II; disc area (DA), cup area (CA), rim area (RA), cup volume (CV), rim volume (RV), cup area/disc area ratio (CA/DA), linear cup/disc ratio (LC/D), mean cup depth (MCD), maximum cup depth (MxCD), cup shape measure (CSM), height variation contour (HVC), mean retinal nerve fiber layer thickness (MRNFLT) and retinal nerve fiber cross sectional area (RNFLCSA) were analyzed. While visual field and optic disc topographic parameters between the two groups were evaluated by using Student-t test and Mann- Whitney U test; the relationship within the groups of the same parameters were evaluated by using Spearsman's correlation analysis. In order to determine the HRT-IFs diagnostic value, visual field parameters and HRT-II parameters were compared with linear regression analysis. In visual field analysis; while MD values in PAAG group was found more pathologic (p0.05). In optic disc topographic analysis; DA, CA, CV, CA/DA, LC/D, MCD, MxCD and CSM measurements were determined higher in NTG group (p0.05). In NTG group, while no correlation between the MD and HRT-II parameters have been observed (p>0.05), a positive correlation has been observed between CPSD and CA/DA, LC/D parameters (p0.05), CV for MD and CPSD in NTG group; DA and CA for MD, MRNFLT and RNFLCSA for CPSD in PAAG group can be pointed out as the most predictor parameter. In our study, it is determined that the optic cup was wider in NTG patients than PAAG patients in accordance with the literature and we can conclude that the reason of this situation was according to the wideness of optic disc area rather than the size of neuroretinal rim. When comparing the two groups; while differences were observed in cup measurements; no differences in neural tissue measurements have been observed. In NTG group, while no correlation has been determined between visual field parameters and HRT-II parameters but significant correlation has been determined between these two parameters in PAAG group. 94