Sıçanlardaki abdominal duvar defektlerinin onarımında resterilize mesh kullanımı
Resterilized mesh usage in the repair of abdominal wall defects of rats
  1. Tez No: 164377
  2. Yazar: SELAHATTİN YİTGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. LEVHİ AKIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 32
Özet
ÖZET Hemi onarımında sıklıkla kullanılan görece pahalı sentetik meshlerin resterilize edilerek tekrar kullanımları ile ilgili çeşitli olumsuz görüşler bildirilmiş, resterilize polipropilen meshlerin in vitro insan fibroblast kültüründe fibroblast gelişimini inhibe ettiği, proliferatif aktiviteyi azalttığı ve apopitozisi arttırdığı belirtilmiştir. Bu çalışmada, in vivo olarak sıçanlarda oluşturulan duvar defekti onarım modelinde resterilize mesh kullanımının, primer tamir ve primer sterilize mesh ile tamir yöntemleriyle mukayeseli olarak değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Çalışmada kullanılan 22 adet sıçan üç gruba ayrıldı. Kontrol grubunda (KG) oluşturulan duvar defekti primer sütür ile onarılırken, çalışma gruplarında primer kapatmayı takiben primer sterilize mesh (SG) ya da resterilize mesh (RG) ile tamir uygulandı. Sıçanlar 21 gün sonra doku gerim kuvveti, doku hidroksiprolin seviyeleri, inflamasyon, fibrozis ve apopitozis açısından değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY RESTERILIZED MESH USAGE IN THE REPAIR OF ABDOMINAL WALL DEFECTS OF RATS A variety of negative opinions about the repeated usage of relatively expensive re-sterilized synthetic meshes, which are frequently used in hernia repair, were forwarded. It has been stated that re-sterilized polypropylene meshes inhibits fibroblastic activity, decreases proliferative activity, and increases apoptosis in human fibroblast culture, in vitro. The aim of this study is the in vivo evaluation of the re- sterilized mesh repairs of abdominal hernia defect in rats with incisional hernia model by comparing primer repair and sterilized mesh repairs. The rats (n= 22) were separated into three groups. While the abdominal defect was repaired by primary suture in control group (CG), the defects were repaired by sterilized mesh (SG) or re-sterilized mesh (RG) in mesh repaired groups. After 21 days, the rats are evaluated for tissue tension strengths, the tissue hydroxyproline levels, tissue inflammation, fibrosis, and apoptosis.