Sıçan transvers rektus abdominis müsküloktanisöz flep modelinde hidrostatik dilatasyonun flep yaşayabilirliğine etkisi
Effect of hydrostatic dilation on flap viability or the transuers rectus abdominis musculocutaneous flap model in rat
  1. Tez No: 164375
  2. Yazar: ÖZGE ERGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FUAT YÜKSEL, PROF.DR. BAHATTİN ÇELİKÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
VII. ÖZET Flep uygulamalarının başarısı, flep yaşayabilirliğinin gerçekleşme seviyesi ile orantılıdır ve bu oranın yüzde yüz olması hedeflenir. Bundan dolayı günümüze kadar, flep yaşayabilirliğinin sağlanması adına bir çok çalışma ve yöntem vurgulanmıştır. Yöntemler arasında geciktirme prosedürleri ve dolayısı ile geciktirme fenomeni ümit verici olmuştur. Cerrahi olarak yapılan geciktirme işlemleri sonuç getirirken, ekstra bir işlem olması dezavantaj olarak kabul edilmektedir. Bu noktada, tek aşamalı bir işlem olması nedeni ile hidrostatik dilatasyonun yeri tartışılmak istenmiş ve bu amaçla sıçanlarda tanımlanan TRAM flep modeli üzerinde her iki yöntemin karşılaştırılması yapılmıştır. Çalışmada 45 sıçan kullanarak karın ön duvarında tanımlanan TRAM flebi kaldırıldı. Onbeş sıçanın olduğu üç eşit gruptan Grup I kontrol grubu, Grup II cerrahi geciktirme ve Grup III ise hidrostatik dilatasyonun uygulandığı gruptu. Gruplar, yaşayan flep alanı, ortalama arter lümen alanı, ortalama ven lümen alanı, ortalama arter duvar alanı ve fleplerin anjiografileri yönünden karşılaştırıldı. Flep yaşayabilirliği yönünden yapılan karşılaştırmalarda, Grup II ile III arasında anlamlı bir fark bulunmadı. Kontrol grubunda ise istatiksel anlamda belirgin, en düşük yüzdeler gözlendi. Flep yaşayabilirliği açısından cerrahi geciktirme, bugün için en güvenilir yöntem olarak kabul edilmektedir. Benzer sonuçların hidrostatik dilatasyon modeli ile sağlanması, basit, güvenilir ve tek aşamalı bir yöntem olması, flep yaşayabilirliğinin artırılmasının gerekli olduğu durumlarda kullanılabileceği fikrini uyandırmıştır. Diğer taraftan cerrahi geciktirmenin mekanizmasına katkıda bulunan faktörden biri olarak öngörülen kan akımının fiziksel etkisinin hidrostatik dilatasyon ile akut olarak yaratılması ve elde ettiği sonuçlar öngörüyü destekleyici doğrultudadır. 46
Özet (Çeviri)
VIII. SUMMARY EFFECT OF HYDROSTATIC DILATATION ON FLAP VIABILITY OF THE TRANSVERS RECTUS ABDOMINIS MUSCULOCUTANEOUS FLAP MODEL FN RAT. Success rate in flap applications thoroughly depends on flap viability. Therefore, a vast number of methods have been studied which were based on flap viability. Throughout them, delay procedures thus delay phenomenon seems to be more profitable. Surgical delay yields successful results. But as an extra procedure, surgical delay is acceptable to be a technique with disadvantageous. At that point, wc intended to discuss the role of to be single procedure, hidrostatik dilatation in an experimental TRAM flap model which was described in rats. In this study, 45 rats were subdivided into three groups, 15 in each. TRAM flap was elevated and sutured back in control group. Flaps were delayed surgically in Group II and to appleyed hidrostatic dilatation in Group III. Groups were compared by means of viable flap area, mean artery lumen area, mean artery wall area, mean vena lumen area and angiographic findings in elevated TRAM flap. There was a statistically significant difference between group in favor of Group II and Group III. Currently, surgical delay is acceptable to be the most reliable method in augmentation of flap viability. Statistically, similar results were obtained by hidrostatic dilatation. Besides, hidrostatic dilatation is simple, securely, and single procedure if compared with surgical delay. On the other hand, acute of blood flow's physical effect by hidrostatic dilatation, which is prowded as one of the factor to be of help to the surgical delay mechanism and gained results one supporting the foreright. 47