Periodontal olarak sağlıklı ve hastalıklı bireylerde başlangıç ve tedavi sonrası tükürük ve serum örneklerinde galectin-3 ve yüksek hassasiyetli c-reaktif protein seviyelerinin incelenmesi
Evaluation of salivary and serum galectin-3, and ;HİGH sensitivity c-reactive protein levels in periodontally healthy and diseased individuals initial and after
  1. Tez No: 655219
  2. Yazar: KÜBRA ÇELEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CANKAT KARA
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Peridontal hastalıklarda, inflamatuar biyobelirteç olarak tükürük ve serum Galectin-3 (Gal-3) seviyeleri incelenmemiştir. Bu tez çalışmasında amacımız, periodontitisli bireylerin tükürük ve serum örneklerinde yüksek hassasiyetli C-Reaktif Protein (Hs-CRP) ve Gal-3 seviyelerini belirlemek ve cerrahi olmayan periodontal tedavinin klinik parametreler ile tükürük ve serum Hs-CRP ve Gal-3 seviyesinde meydana getirdiği değişiklikleri incelemektir. Gereç ve Yöntemler: Çalışmamıza 25 ile 40 yaş aralığında periodontal olarak sağlıklı kontrol grubu (n=20) ve periodontitis grubu (n=20) olacak şekilde toplam 40 birey dahil edildi. Çalışmaya dahil olan tüm bireylerden periodontal tedavi öncesinde klinik değerlendirmeler (plak indeks-Pİ, gingival indeks-Gİ, klinik ataşman seviyesi-KAS ve cep derinliği-CD) ölçülerek kaydedildi. Tüm gruplara oral hijyen eğitimi verilip serum ve uyarılmamış tükürük örnekleri alınmıştır. Periodontitisli gruba cerrahi olmayan periodonal tedavi uygulanıp tedavi sonrası 1. ayda klinik ve biyokimyasal değerlendirmeler tekrarlandı. Tükürük ve serum Gal-3 ve Hs-CRP düzeylerinin tayini ELISA yöntemiyle yapıldı. Elde edilen veriler SPSS 17.0 programı aracılığı ile analiz edildi. Bulgular: Tedavi öncesi ve sonrası klinik ölçümler bakımından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılıklar elde edildi (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: Saliva and serum Galectin-3 (Gal-3) levels have not been studied as inflammatory biomarkers in peridontal diseases. The aim of this study was to evaluate the levels of Gal-3 and Hs-CRP levels in serum and saliva and to compare the relationship of these levels with clinical parameters in individuals with periodontal healthy and periodontitis initial and after non-surgical periodontal treatment. Materials and Methods: A total of 40 subjects, 20 patients with periodontitis and 20 periodontally healthy individuals were included in the study. Clinical parameters including plaque index (PI), gingival index (GI), probing depth (PD) and clinical attachment levels (CAL) were recorded for all subjects. Serum and saliva samples were obtained at the beginning of the study from all individuals. Serum and saliva samples were re-collected from all patients at 1 month after non surgical periodontal therapy and clinical index measurements were repeated. Gal-3 and Hs-CRP levels serum and saliva samples were investigated by ELISA. The obtained data were analyzed by SPSS 17.0 program. Results: Statistically significant differences were obtained between the groups in terms of clinical parameters before and after treatment. All clinical parameters were improved in the periodontitis group after treatment (p0.05).