Adolesan gebelik için risk faktörlerinin saptanması
  1. Tez No: 164418
  2. Yazar: BİRSEN YILMAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYSUN ÖZŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
7. ÖZET Adolesan gebeliği, anne ve bebeği olumsuz yönde etkileyen, önlenebilir önemli bir halk sağlığı sorunudur. Bu araştırmada, adolesan gebelik oluşumuna etki eden faktörlerin saptanması amaçlandı. Araştırma, olgu-kontrol tipinde planlandı. Denizli il merkezindeki tüm sağlık ocaklarında (26 sağlık ocağı) Aralık 2003- Nisan 2004 tarihleri arasında yapıldı. 15-19 yaş grubunda gebe olan tüm evli kadınlar (adolesan gebelik) olgu grubu (144 kişi); 20-29 yaş grubu ilk gebeliği olan evli kadınlar (erişkin gebelik) ise kontrol grubu (144 kişi)olarak alındı. Araştırmanın bağımsız değişkenleri; evlilik öncesi aile ve okul yaşantısı, öğrenim durumu, sosyal sınıf, gelir, oda başına düşen kişi sayısı, sosyal güvence, hanedeki birey sayısı, akrabalık durumu, ailenin erken yaşta evliliğe ve gebeliğe karşı tutumu, evlilik öncesi ve sonrası aile içi şiddet durumu, ailede ve arkadaşlarında adolesan evlilik ve gebelik durumu, aile planlaması ile ilgili bilgi alma- kullanma durumudur. Araştırmamızda adolesan gebelik riski; ortaokul ve altında öğrenimi olanlarda (O.R.,3.4; %95 G.A., 1.7-6.9), evlenmeden önce ailesinden şiddet görenlerde (O.R.,4.5; %95 G.A., 1.8-1 1.2), sosyal güvencesi olmayanlarda (O.R.,2.5; %95 G.A.,1.2-4.9), yaşadığı evde oda başına düşen kişi sayısı birin üzerinde olanlarda (O.R.,2.4; %95 G.A.,1. 1-5.4), kız kardeşinde adolesan gebelik olanlarda (O.R.,2.2; %95 G.A.,1. 1-4.3), işsiz kadınlarda (O.R.,2.0; %95 G.A.,1. 0- 3.8), babası ücretli- maaşlı- işsiz olanlarda (O.R.,1.7; %95 G.A.,1. 0-3.0), ailesi erken yaşta evliliğe karşı çıkmayanlarda (O.R.,1.7; %95 G.A.,0.9-2.9) daha fazla saptanmıştır. Araştırmamızda sosyoekonomik düzeyin düşük olması, adolesan gebelik için risk faktörü olarak bulunmuştur. Sosyal eşitsizliklerin giderilmesini temel alan politikalar ile kadınların toplumsal statülerini yükseltmeye yönelik girişimlerin, adolesan gebelikleri belirgin bir biçimde azaltacağı düşünülmektedir. 80
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY Adolescent pregnancy is an important public health problem for which, mother and baby who ones being effected in the negative manner can be prevented. In this research it is aimed to be found out the factors for occurrence of adolescent pregnancy. The research was planned in the type of case-control. In the province center of Denizli, all of health centers (26 health centers) between December 2003 and April 2004 was surveyed. All married women (adolescent pregnancy) between 15 and 19 aged being as a fact group (144 women); first pregnancy of married women between 20 and 29 aged (adult pregnancy) was taken up as a control group (144 women). Independent variables of this research, the life of family and school before marriage, education status, social class, income, population per room, social assurance, the number of persons per home, relationship status, family attitudes to marriage and pregnancy in the young age, violence manner among family before and after marriage, the manner of adolescent marriage and pregnancy among family and friends, family planning related with the planning of family getting-using information manner was taken up. The adolescent pregnancy risk; the women who are secondary and lower educated (O.R.,3.4; %95 G.A.,1.7-6.9), the ones under the violence among family before marriage (O.R.,4.5; %95 G.A., 1.8-11.2), the ones without social assurance (O.R.,2.5; %95 G.A.,1.2-4.9), the ones the number persons per room being more than one (O.R.,2.4; %95 G.A.,1. 1-5.4), the ones who have adolescent pregnant sister (O.R.,2.2; %95 G.A.,1.1-4.3), unemployed women (O.R.,2.0; %95 G.A.,1.0- 3.8), the ones whose family not to be against young marriage (O.R.,1.7; %95 G.A.,0.9-2.9), the ones whose father being wage earner- salaried-unemployed (O.R.,1.7; %95 G.A.,1.0-3.0) was to be found out as being too much. 81In our research, having low socioeconomic level was to be found out the risk factor for the adolescent pregnancy. Within the basis of politics to remove social inequalities, the attempts of raising social orientation of women is to be considered reducing adolescent pregnancy much more prominently. 82