Türk toplumunda antidepresan kullanan major depresyon olgularında serotonin taşıyıcısı genotipinin ilaca yanıtla ilişkisinin araştrılması
The relationship between genotype of serotonin transporter gene and response drug with major depression cases at Turkish population
- Tez No: 164417
- Danışmanlar: PROF.DR. ADNAN MENEVŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
-57- 6. ÖZET Major depresyon (MD), iş gücü kaybına, aiie içi sorunlara ve intihara sebep oian bir psikiyatrik bozukluktur. Bireyin sosyal kimliğini de etkileyen bu hastalık, ciddi bir haik sağlığı problemidir. Psikososyal etkenlerin yanı sıra genetik açıdan heterojen bir kalıtıma sahip olması hastalığın risk faktörlerinin araştırılmasında polimorfizmin de Önemli olabileceğini göstermektedir. Psikiyartik bozukluklarla ilgili çalışmalar serotonin üzerinde yoğunlaşmış ve bir çok çalışma anlamlı bağlantılar bulmuştur. Serotonin etkisini Serotonin Taşıyıcısı (SERT) ve Serotonin Reseptör proteinleri aracılığıyla göstermektedir. SERT, psikiyatrik hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaç grubu olan antidepresanlann hedef bölgelerinden birisidir. Bu nedenle SERT genindeki polimorfizmlerin hem hastalığa yatkınlığa hem.de kullanılan ilaca yanıta etkisi olduğu önerilmektedir. Bu tez çalışmasında, SERT geninin 5-HTTLPR ve inîron 2 VNTR polimorfizmi ile iiaca yanıt arasındaki ilişki araştırılmıştır. Çahşma kapsamında, Seçici Serotonin Geri Alım İnhibitörleri (SSRİ) sınıfı bir antidepresan oian sertraiin kullanan 41 MD'lu olgu incelemeye alınmıştır. Bireylerin genotiplerı Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PZR) yöntemi ile tespit edilmiştir. Olguların iyileşme periyodu ise Hamilton Depresyon Değerlendirme Ölçeği (HAM-D) ve Klinik Global İzlenim (KGİ) kriterleri esas alınarak takip edilmiştir. Sonuç olarak ; Alellerle ilaca yanıt arasında, bir bölgede ilişki tespit edilmiştir. Buna göre VNTR polımorfizminde 12/12 genotipi taşıyıcıları ilaca daha iyi yanıt vermektedir. Ancak kurulan istatistiksel ilişki oldukça zayıf bulunmuştur. Diğer taraftan 5-HTTLPR polimorfizmi ile iiaca yanıt arasında istatistiksel olarak bir ilişkili bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
7. SüMMAlü. M.ajor deprcsskm is a psychialric disease shar eauses iost oi workforee. problem» in the families ;ınd suicide, U is a serious health problem, as ü eîîecis ihe sociai idenfiîy of îhc inclividual. îaccpt having ihe psychosociai facîors a heterozigoie genoıype shows the îvnperianoe of polyiitnrphism in Ktudying îhc risk hıclors ol Ihs dıssüse. Sliiüies on the psydıianic ahrıonnaiüies are Ibcuscü on îhe serotonin and ihe iTsost of îhc resulîs show respecteci rc!eat:or^hips. Serofonin shows ils effects wiîh respcct u? the Serosonin Transporter (SERT) and Scrctonin Receptors protcins. SERT is nnc of îhc important îarget of fhc aniktepress;ım' drugs whidı are used ;n the ^realmenl of some psychiatric diseases, Thereforc it is stıggested that polymorphism in the SERT gene effecls hnlh pretlisposiımn in dîscase and resporsses to îhe drug. în this sludy, thc reialionship beUveen 5-HTI'LFR and snînm 2 V.NTR polyrnorphism of the SERT «ene vvüh the responsc of ihe pafient to the drug. Waysearched, 4i patîcnis were seîected who had an antidepressant drug whieh Is the goup of ciass "Seieetıve Seroionin Reuplake İnhihitors (SSRK. Genotypes of ihe patienls vvere detccîed with ihe Poiimeraz Chain Reaction (PCR). The period of the trcatmeni was controlled by criieria of Ilamütnn an üiimeat Global liîipression (CGI), in coneiusion, !he rciaiionship in îhese öne respccied loci v^as deteeied heiweefi aiieîs and who reacfions to the drug. Furlhermore. patients with ihe 12/12 gentıtype gave good resposed îo ihe dnıg, but -Statkal results showed weak rsladonship. On the other hand. iherc is no statistiealiy signifieant relationship heîween 5-HTTLPR polyuıorphisra and who reactions to îhe *ug-