The Impact of organizational attributes on legislative performance: A structural-functional analysis of the grand national assembly of Turkey, 1983-1987
- Tez No: 16442
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜSTÜN ERGÜDER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
VJ ÖZET Bu araştırma aşağıdaki sorunsalı konu almıştır. Herhangi bir yasama meclisinin iç örgütsel özellikleri onun işleyişini, yasama faaliyetlerini ve çıktılarını etkilerken, yasamanın etkinliğini de bir ölçüde belirler. Bu durumda, örgüt yapısının özerkliği, karmaşıklığı ve evrensellik düzeyini belirleyen örgütsel özellikler, sonuç olarak yasama meclisinin siyasal sistemde varlığını sürdürebilmesi ve başarısını da belirlemektedir. Araştırmadaki çözümlemeler, 1983-1987 dönemini içeren 17. Dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) yasama faaliyetlerine ilişkin veriler esas alınarak yapılmıştır. Başlıca araştırma sorulan şunlardır: Parlamentonun iç örgütsel boyutlarının özellikleri; Örgütsel özelliklerin yasama faaliyetlerinin yerine getirilmesiyle olan ilişkisi ve Yasama faaliyetlerindeki başarının bir göstergesi olarak 'yasama etkililiği.' Yasama meclislerinin yapısı ve işlevlerini çözümlemek için bir yapısal-işlevsel bir model (Cotta, 1974) uyarlanmıştır. Ayrıca, aynı dönemde TBMM'nin 'etkililiğini' sınamak için dört boyutlu bir model de (Hedlund and Hamm, 1977) de çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmanın en önemli bulgusu, çoğunluğu esas alan ve büyük sayısal çoğunluğa sahip bir siyasal partinin yer aldığı yasama meclisinin, çok yönlü bazı ilişkilerin bir sonucu olarak yasama sürecinde daha az etkili olduğu yönündedir. Sözkonusu ilişkiler şöyle sıralanabilir: Çoğunluk grubunun lehine düzenlenmiş kurallar ve işlemler; iç örgütlenmedeki aşın merkeziyetçilik; Önder ve parlamento dışındaki parti örgütünce denetlenen güçlü parti disiplinin varlığı; Milletvekillerinin yasama deneyiminden yoksun olmaları ve Yasama sürecinde oyunun kurallarıkonusunda oydaşma sağlanamaması. Araştırma bulgularına dayanılarak, 17. Dönem TBMM'nin karmaşıklık ve evrensellik boyutlarında daha olumlu gelişmeler gösterirken, özerklikten yoksun olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. Yasama deneyiminin yoksunluğu, parti önderi ve parti yürütme kurulunun yasama organının alt birimleri komisyonlar- ve yasama sürecindeki güçlü denetimleri, iç çalışma kuralları konusunda oydaşma olmaması 17. Dönem TBMM'nin başlıca özellikleri olarak düşük bir kurumsallaşma düzeyine yol açmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study argues that while the internal organizational characteristics of any legislature affect its operation and the pattern(s) of legislative activity and outcomes, they also influence the degree of effectiveness of the legislature to some extent. In these circumstances, organizational attributes which form the degree of autonomy, complexity, and universalism, determine the viability and performance of any legislature.' The study bases its analysis upon data from the legislative activities of the 17th GNA during the years 1983-1987. The basic research questions are as follows:. Characteristics of internal organizational dimensions;. Relevance of organizational attributes to legislative performance; and. Legislative effectiveness as an indicator of legislative performance. A structural-functional model (Cotta, 1974) was adopted to analyze the legislative structures and functions. A four dimensional model (Hedlund and Hamm, 1977) was also imported to test the effectiveness of the GNA during the same period. The most important finding is that a majoritarian- oriented assembly with an overwhelming numerical majority party tended to be less effective in the legislative process as a result of some complex relations. These including:. Majority-oriented rules and procedures;. High level of centralization in the internal organization;. Strong party discipline controlled by the leadership and the external party structure;. Lack of legislative experience; and. Lack of consensus on the rules of the game. On the basis of the findings, it is clear that the 17th GNA was deprived of autonomy, while it indicated better signals in terms of complexity anduniversalism. Again lack of seniority, overwhelming control by the party leaders and the executive committees of the legislative subunits and processes, lack of consensus on the basic norms of the internal working are most important characteristics of the 17th GNA which eventually led to a low level of institutionalization.