Kronik yorgunluk sendromunda galantamin tedavisinin kortizol ve dheas düzeyleri üzerine etkileri
The effects of galantamine treatment on cortisol and dheas levels in chronic fatigue syndrome
  1. Tez No: 164456
  2. Yazar: HASAN BASRİ İZGİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA BAŞTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
KRONİK YORGUNLUK SENDROMUND A GALANTAMİN TEDAVİSİNİN KORTİZOL VE DHEAS DÜZEYLERİ ÜZERİNE ETKİLERİ ÖZET Hipotez Kronik yorgunluk sendromu (CFS) ile hipotalamo-pitüiter-adrenal (HP A) eksen abnormaliteleri arasındaki ilişkiye dair birçok delil mevcuttur. Ayrıca dehidroepiandrosteron (DHEA) ve onun sülfat türevi (DHEAS) gibi glukokortikoidler dışındaki adrenal steroidler, seks steroidlerinin prekürsörü olmaları dışında hafıza, duygudurum, iştah ve uyku gibi beyin fonksiyonlarmn düzenlemesinde rol alan hormonlar olmaları sebebiyle, CFS 'de ilgi çekmektedirler. CFS'in DHEA(-S) değişiklikleri ile müterafık olduğu ileri sürülmektedir. Bu sebeple bu çalışmada, CFS hastalarının tedavisinde kullandığımız kolinerjik bir ilaç olan galantamine hydrobromide'in Adrenokortikotropik hormonu (ACTH) etkilemesi sebebiyle DHEAS ve DHEAS/kortizol molar oranlarını değiştirebileceği ve bu hormonların bazal değerlerinin tedaviye cevabı tahmin etmede faydalı olabileceği hipotezini test etmeyi amaçladık. Yöntemler Psikiyatrik bozukluğu olmayan ve ilaç kullanmayan 23 CFS hastası (18 kadın, 5 erkek; ort±SS yaş: 40.04±7.97; ort±SS hastalık süresi (ay): 77.50±50.63) ile yaş,cinsiyet, beden kitle indeksi (BKİ) ve menstruel hikaye bakımında karşılaştırılmış 20 sağlıklı kontrol şahısda (16 kadın, 4 erkek; ort+SS yaş: 42.50±9.42) bazal serum DHEAS ve kortizol düzeyleri ölçüldü. Bazal ölçümlerden sonra hastalara 4 hafta süre ile galantamine hydrobromide (8mg/gün) verildi. Hastalarda kan örneği alma işlemleri tedavinin tamamlanmasından sonra tekrarlandı. Hormon analizleri Diagnostic System Laboratories (DSL, Webster, TX, USA) kitleri kullanılarak RIA ile gerçekleştirildi. İstatistiksel analiz bağımsız örnekler t testi ile yapıldı. Tedavinin etkilerini değerlendirmek için grup içi analizde eşleştirilmiş t testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF GALANTAMINE TREATMENT ON CORTISOL AND DHEAS LEVELS IN CHRONIC FATIGUE SYNDROME ABSTRACT Background Much evidence related to the association between chronic fatigue syndrome (CFS) and abnormalities of the hypothalamo-pituitary-adrenal axis has been described. Furthermore, since other adrenal steroids, such as dehydroepiandrosterone (DHEA) and its sulphate derivative (DHEAS), apart from being a precursor of sex steroids, have important roles in other brain functions like memory, mood, appetite and sleep, they are worthwhile being investigated in CFS. It has been suggested that CFS may be associated with alterations in DHEA(-S) levels. Based on these data, we investigated the hypothesis that galantamine hydrobromide, a cholinergic agent, may be effective in reducing fatigue and affects basal levels of DHEAS and DHEAS/cortisol molar ratio via its action on ACTH in CFS patients, and pre- treatment basal values of these hormones may be useful to predict the response to treatment. Methods Basal serum DHEAS and Cortisol levels were measured in 23 patients with CFS (18 female, 5 male; mean±SD age: 40.04±7.97; mean±SD illness duration (months): 77.50±50.63) who were free of any psychiatric disorder or medication and 20 healthy vncontrols (16 female, 4 male; mean±SD age: 42.50±9.42) similar to the patients in terms of age, gender, BMI and menstrual history. After basal measurement of Cortisol and DHEAS levels in both groups were studied the patients were administered galantamine hydrobromide (8 mg/pd) for 4 weeks. The blood sampling procedure was repeated in the patients after the treatment was stopped. Hormone assays were performed using by RIA kits of Diagnostic System Laboratories (DSL, Webster, TX, USA). Statistical analysis was carried out using independent t tests. Paired t tests were used within the group comparisons to assess the effect of the intervention.