Akciğer kanserinde paraoksonaz 192 ve 55 gen polimorfizmleri ve serum paraoksonaz aktivitesinin incelenmesi
Investigation of assocation between paraoxonase-1 192/55 polymorphisms and serum paraoxanase activity in lung cancer
- Tez No: 164461
- Danışmanlar: PROF.DR. HAKAN BERKKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
6. ÖZET AKCİĞER KANSERİNDE PARAOKSONAZ-1 192/55 GEN POLİMORFİZMLERİ VE SERUM PARAOKSANAZ AKTİVİTESİNİN İNCELENMESİ Yapılan çalışmalar yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) ile ilişkili olan Paraoksonazl'in (PON1), HDL'nin antioksidan ve antienflamatuar kapasitesinden sorumlu olduğunu göstermektedir. Serum PON1 lipitte çözünebilen karsinojenik radikalleri elimine ettiğinden dolayı, PONl'i kodlayan gen üzerindeki farklılıklar kanser riskinin artmasına neden olabilir. Çalışmamızda, Türk toplumunda akciğer kanseri ile PON1 192/55 polimorfizmleri arasındaki ilişkiyi ve bu polimorfizmlerin serum paraoksonaz aktivitesi üzerine olan etkisini araştırdık. Çalışmayı, 223 akciğer kanserli hasta ve 234 kontrol grubu üzerinde yürüttük. PON1 192/55 genotiplerinin serum PON1 üzerinde belirgin bir etkiye sahip olduğu ancak bu etkinin sadece kontrol grubunda gözlendiği hasta grubunda ise bu genotipler ve aktivite arasında herhangi bir ilişkinin olmadığı gözlenmiştir. PON1 192 R allelinin hasta grubunda (%58.3) kontrole (%48.7) göre anlamlı derecede farklı olduğu bu farklılığın aynı zamanda sigara içmeyen bireyler arasında da bulunduğu saptanmıştır (p0.05).
Özet (Çeviri)
7. YABANCI DİLDE ÖZET INVESTIGATION OF ASSOCIATION BETWEEN PARAOXONASE-1 192/55 POLYMORPHISMS AND SERUM PARAOXONASE ACTIVITY IN LUNG CANCER. Paraoxonase 1 PON1 is serum enzyme closely associated with high density lipoprotein (HDL) (43). Studies suggest that PON1 is a primary determinant of the antioxidant and antiinflamatory capacities of HDLs. Serum PON1 eliminates carcinogenic Ijpid- soluble radicals. Because of this reason, varies on PON1 gene might be associated with increased risks of cancer. In our study, we investigated the association between PON1 192, 55 polymorphisms and lung cancer and, the effect of these polymorphisms on serum PON1 activity in Turkish population. We conducted a study on 223 lung cancer patients and 234 healthy people. We show that PON1 192 and 55 genotypes have a major effect on serum PON activity. This association was evident only among controls. Among cases, PON1 192 and 55 genotypes were found to be not association with serum paraoxonase activity. We found that frequency PON1 192 R allele was significantly different in cases (58.3 %) as compare to controls (48.7%). This difference was also observed among nonsmokers (p0.05).