Akciğer kanserli hastalarda MTHFR C677T gen polimorfizminin incelenmesi
Investigation of MTHFR C667T gene polymorhism in patient with lung cancer
- Tez No: 164460
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN BERKKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
6. ÖZET Bu çalışmada 153 sağlıklı bireyde ve 110 akciğer kanseri tanısı konmuş hastada, metilenterahidrofolat redüktaz (MTHFR) enzimini kodlayan gendeki C677T mutasyonu (homozigot mutant genotip, V/V) incelenmiştir. Toplam 263 örnekten elde edilen DNA'lardan MTHFR C677T polimorfizmini saptamak için polimeraz zincir reaksiyonu (Polymerase chain reaction, PCR), Restriksiyon Fragmanı Uzunluk Polimorfizmi (Restriction Fragment Lenght Polymorphism, RFLP) ve agaroz jel elektroforez teknikleri kullanılmıştır. Çalışmamız sonucunda, örnek gruplarında C677T polimorfizmi dağılımları karşılaştırıldığında, homozigot mutant genotip ( V/V ) taşıyan bireyler, hasta grubunda kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur (P < 0.001). Bulgularımız sigara kullanımı ve akciğer kanser riski açısından değerlendirildiğinde, sigara kullanımının akciğer kanserli hastalar, kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı olduğunu göstermektedir. Örnek grupları alkol kullanımı bakımından karşılaştırıldığında, istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamış, ancak alkol kullanımı tüm hasta bireylerde gözlenmiştir. Bulgularımız, homozigot mutant ( V/V ) genotipinin Türk toplumunda akciğer kanser hastalığına yatkınlıkta önemli rol oynadığı izlenimini vermektedir. 43
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY INVESTIGATION OF MTHFR C677T GENE POLYMORPHISM IN PATIENT WITH LUNG CANCER The relationship between MTHFR C677T (homozigot mutant genotype, W) poylmorphism and lung cancer pattern were studied prospectively in the healthy adults and patients with lung cancer. The results suggest that the MTHFR C677T polymorphism by itself doplay an important rol in the etiology of lung cancer. PCR (Polymerase Chain Reaction), RFLP (Restriction Fragment Length Polymorphism) and agarose gel electroforesis tecniques were used to determine the C677T (homozigot mutant genotype, W) genotypes. In our study, we found that all lung cancer patients had statistically significantly high frequency of MTHFR C677T genotype in comparison with non-cancer controls (P < 0.001) MTHFR C677T genotype (homozigot mutant genotype, W) were statistically significantly different (P < 0.001) in the group of patients with lung cancer than controls. The allel frequencies of V and A ( wild type allel) were not statistically significantly different in lung cancer and control groups. According to our results MTHFR C677T polymorphism was related to high risk in patient with lung cancer by causing lung cancer. In conclusion, these reseults indicate that MTHFR C677T polymorphism is associated with lung cancer diseases in the Turkish population. 44