B12 vitamin eksikliğine bağlı megaloblastik anemili hastalarda ve risk gruplarında (iskemik serebrov asküler hastalık) negatif vitamin B12 dengesinin erken markeri holotranskobalamin II (Holo TC II) RIA
- Tez No: 164477
- Danışmanlar: PROF.DR. İSMET AYDOĞDU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET B12 vitamini eksikliğinde, anemi öncesinde veya anemi olmaksızın nörolojik bulgular görülebilir ve bulgular ilerleyici olup tamda gecikilmesi durumunda geri dönüşümsüz olabilir hatta ölüme yol açabilir. B12 vitamini eksikliğinin tanısında kullanılan testlerin özgüllüğü oldukça düşük olup rutin kullanım için hem uygulanması zor ve hem de maliyeti yüksektir. B12 vitamini eksikliğinde kan homosistein düzeyleri artmaktadır. Bu artmış homosistein düzeyleri de iskemik serebrovasküler ve kardiyovasküler hastalıklar için bağımsız bir risk faktörüdür. Siyanokobalamin tedavisi ile serum homosistein düzeylerinin azaltılması iskemik serebrovasküler hastalığının tekrarlanmasını önlemektedir. Serum holotranskobalamin II (holoTC II) düzeylerinin azalması vitamin B12 eksikliğinin erken bir göstergesidir. Çalışmamızda, 20 vitamin B12 eksikliğine bağlı megaloblastik anemi ve 45 iskemik serebrovasküler hastalığı olan toplam 65 hastada holotranskobalamin II (Holo TC II) düzeyleri radioimmünoasssay (RIA) yöntemi ile belirlendi. Tüm hastalarda tedavi öncesi ve siyanokobalamin tedavisinin 10. gününde serum holotranskobalamin II düzeyleri ölçüldü. Tedavi öncesinde, megaloblastik anemili 20 hastanın 19'unda ve iskemik serebrovasküler hastalığı olan 45 hastanın 35 'inde serum holotranskobalamin II düzeyleri düşük olarak tespit edildi ve tedavinin onuncu gününde her iki grupta da bu değerlerde anlamlı yükselmeler tespit edildi. Bu sonuçlara göre, holoTC II klinik veya subklinik vitamin B12 eksikliğinde erken tam markeri olarak kullanılabilir. 49
Özet (Çeviri)
SUMMARY Neurological deficits may develop in vitamin B12 deficiency before anemia occurs or without having anemia. The neurological deficits are progressive, and can be irreversible and even fatal if diagnosis is made at a late stage. The conventional tests for the diagnosis of vitamin B12 deficiency lack specificity, and are also expensive and impractical for clinical use. Plasma homocysteine level increases in vitamin B12 deficiency, and the elevated homocysteine level is an independent risk factor for development of the ischemic cerebrovascular, and cardiovascular diseases. Decreasing the plasma homocysteine level by treatment with cyanocobalamin can prevent recurrence of the cerebrovascular disease. A decreased concentration of plasma holotranscobalamin II (holoTC II) is an early marker of vitamin B12 deficiency. In our study, holoTC II levels were measured by utilizing a radioimmunoassay (RIA) test in 65 patients; 20 with megaloblastic anemia due to vitamin B12 deficiency and 45 with ischemic cerebrovascular disease. The plasma holoTC II levels were determined in all patients prior to and on the 10th day of the cyanocobalamin treatment. The plasma holoTC II levels prior to the treatment were found to be decreased in majority of the patients with megaloblastic anemia and ischemic cerebrovascular disease (19/20 and 35/45, respectively), and the levels significantly improved on the 10th day of the treatment in the both groups. According to these findings, holoTC II can be used as an early diagnostic marker for patients with clinical or subclinical vitamin B12 deficiency. 50