Sıçanlarda iskemi-reperfüzyon modelinde iskemik ön koşullamanın miyokardiyal apopitoza etkisi
In ischemia-reperfusion model of rats the effect of ischemic preconditioning to the myocardial apoptosis
- Tez No: 164516
- Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT BAĞCI, YRD. DOÇ. DR. ADNAN CELKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
SIÇANLARDA İSKEMİ-REPERFÜZYON MODELİNDE İSKEMİK ÖNKOŞULLAMANIN MİYOKARDİYAL APOPİTOZA ETKİSİ Sevgi ÇAVDAR Yüksek Lisans Tezi Gaziantep Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Fizyoloji Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Prof Dr. Cahit BAĞCI Yrd. Doç. Dr. M. Adnan CELKAN Şubat-2005, 40 Sayfa ÖZET Bir organın arteryel beslenmesinin herhangi bir nedenle bozulması ile oluşan iskemik hasar, hücrenin disfonksiyonu, intraselüler ve interstisyel ödem ve sonuçta da hücrenin ölümü ile karakterizedir. İskemik hücresel hasarlanmayı önlemek veya azaltmak için, bazı yaklaşımlar geliştirilmiştir. Bunlardan biri de iskemik önkoşullama (Ischemic Preconditioning, İP) dır. Bu çalışmada 30 dak koroner iskemiden (İ) sonra 120 daks reperfüzyona (R) maruz kalmış sıçanlarda, 5' İ ve 5' R olacak şekilde iskemik önkoşullamanın, miyokardiyal apopitotik hücre ölümüne etkisini test etmeyi amaçladık. Çalışmada, 30 adet Wistar cinsi erkek sıçan kullanıldı ve 3 eşit gruba ayrıldı: Grup I sham grubu (hiçbir şey uygulanmayan), Grup II önkoşullama yapılan grup (5' İ ve 5' R sonrası 30' İ ardından 120' R), Grup III ise iskemi kontrol grubu (30' İ ve 120' R). Deneyler sonunda kalpler çıkarıldı ve bcl-2 immunohistokimyasal boyama metoduyla bcl-2 indeks belirlendi. Gruplardaki ortalamalar arasındaki farkın karşılaştırılmasında tek yönlü varyans analizi (one-way ANOVA), grupların birbirleriyle olan anlamlılıklarında ise Tukey testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
IN ISCHEMIA-REPERFUSION MODEL OF RATS THE EFFECT OF ISCHEMIC PRECONDITIONING TO THE MYOCARDIAL APOPTOSIS Sevgi ÇAVDAR M. S. Thesis Gaziantep University Graduate School of Healty Sciences, Department of Physiology Supervisor: Prof Dr. Cahit BA?CI Assist. Prof. Dr. M. Adnan CELKAN February-2005,40 Pages ABSTRACT Ischemic damage due to impediment of arterial blood supply to an organ which is characterized by dysfunction of the cell, intracellular and interstitial edema and consequently death of the cell. Some approaches were developed to prevent or to reduce the ischemic cell damage. One of them was ischemic preconditioning (IP). In this study we aimed to test the ischemic preconditioning (as a 5 min ischemia and a 5 min reperfusion) would affect myocardial apoptotic cell death in rats who were exposed to reperfusion (R) for about 120 min after coronary ischemia (I) of 30 minutes. In this study, Wistar type 30 male rats were used and divided equally into three groups: Group I as sham group (nothing was applied); Group II is the preconditioning performed group (120' R right after 30' I subsequently 5' I and 5' R); Group III is ischemia control group (30' I and 120' R). At the end of the experiments the hearts were extracted and Bcl-2 index was determined with immunohistochemical dying.