Endometrium kanserli hastalarda endojen seks steroidlerinin önemi
  1. Tez No: 164517
  2. Yazar: FARUK ONUR BAŞEĞMEZ
  3. Danışmanlar: DR. İSMET TEKİRDAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç Endometrium kanserli hastalarda endojen seks steroid hormonlarının yerini araştırılması ve sonuçların sağlıklı menopoz hastalan ile karşılaştırılması Gereç ve Yöntem Hastanemiz jinekolojik-onkoloji servisine Temmuz 2004-Ocak 2005 tarihleri arasında tedavi amacıyla yatırılan endometrium kanseri tanısı alan hastalar ve kontrol grubu olarak menapoz polikliniğine başvuran hormon replasman tedavisi almamış hastalar dahil edildi. Tüm hastalar yaş, menapoz yaşı, obstetrik anamnez, kilo, boy, vücut kitle indeksi (BMİ), diabet hikâyesi, oral kontraseptif (OKS) kullanımı, HRT kullanımı, sigara, ailede kanser hikayesi yönünden sorgulandı ve seks steroid hormon düzeyleri ELİSA yöntemi ile incelendi. Bulgular Endometrium kanserli hastalarda serum estradiol, estron, androstenadion, DHEA-S, total testesteron düzeyleri anlamlı şekilde artış saptanırken serum SHBG düzeylerinde anlamlı azalama izlendi. Vücut kütle indeksi(BMI), ailede kanser insidansı ve sigara kullanımı endometriumlu kanserli hastalarda anlamlı olarak yüksek bulundu. Sonuç Çalışmamızda endojen seks steroid hormonları ile endometrium kanseri arasındaki ilişkiyi ortaya koyduk. Bu bilgilerin klinik pratiğe yansıması ve seks steroid hormonların risk faktörü ve tümör belirteci olarak kullanılması için daha kapsamlı, prospektif randomize kontrollü çalışmalara ihtiyaç vardır. 52
Özet (Çeviri)
Objective In this study our aim is to show the importance of the endogen sex steroid hormones in the endometrial cancer patients and compare the sex steroid hormone results with the healthy menapouse control group. Methods Endometrial cancer patients that apply our gynecologic oncology service in between July 2004 and January 2005 are included. For the case control, postmenaposal women who did not use hormone replacement therapy(HRT) at the time of approvel, to our menapouse clinic are selected. All patients are investigated for age, menapouse age, obstetric history, smoking, family history of cancer.For sex steroid hormone analysis ELİSA system is used. Results The results of our study showed a strong direct assosiation of circulating plasma estradiol, estrone, androstenadion, DHEA-S, total testestoren and inverse assosiation of SHBG levels with endometrial cancer.In addition to hormonal results we found a correlation between BMI, family history, cigarette smoking and endometrial cancer. Conclusion In our study we find out the correlation in between endometrium cancer and sex steroid hormones. In order to use sex steroid hormones as a risk factor and tumor marker in clinical practice we need prospective randomized case controlled studies in large group of patients. 53