Bishop skorunun başarılı doğum indüksiyonunun öngörülmesindeki değeri
The role of the Bishop score in the succesfull birth induction
  1. Tez No: 164523
  2. Yazar: ÖZCAN KARADEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET GÜLKILIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: SSK İst. Bakırköy Doğ. Kadın ve Çoc. Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Bishop Skorunun başarılı doğum indüksiyonunun öngörülmesindeki değeri Amaç: Bishop puanlama sisteminin başarılı vajinal doğum indüksiyonun öngörülmesindeki değerini (gücünü) araştırmaktır. Gereç ve yöntem: Bakırköy Doğumevi Kadın ve Çocuk hastalıkları Eğitim Hastanesi Perinatoloji Servisinde Aralık 2002-Ocak 2005 tarihleri arasında tıbbi nedenlerle doğumun uyarılması planlanan 799 gebe çalışma kapsamına alındı.Çalışmaya alınan tüm gebelerden ayrıntılı anamnez alındı, rutin ultrasonografileri yapıldı ve vaginal muayene ile Bishop skorları saptandı. Doğum indüksiyonu için Prostaglandin E^ PGEi ) Misoprostol'ün 25 ugr, 50 ugr'Iık intravaginal dozları ve %1 Oksitosin infüzyonu kullanıldı. Verilerin istatistikleri için SPSS( Statistical Package for Social Sciences ) for Windows 10.0 programı kullanıldı. Çalışma verileri değerlendirilirken Bishop skoru ve diğer parametrelerin öngörüsünün saptanması için Logistik Regresyon analizleri, ve Receiver operating characteristics (ROC) eğrileri kullanıldı. İstatistiksel anlamlılık sınırı p4, servikal açıklık için > 0 cm olması doğum şekli öngörüsünde eşik değer olarak olarak alındı. Ayrıca yaptığımız çoklu regresyon analizleri ve yapılan çalışmalar sonucu başarılı vajinal doğumun en güçlü belirleyicisinin multiparite (p=0.000) olduğu bulunmuştur. Yapılan çalışmalar tıbbi nedenlerle indüksiyon gerektiren gebeliklerin başarılı vaginal doğum ve sağlıklı bebeklerle sonuçlanması için daha güçlü parametrelere ihtiyaç olduğunu açıkça göstermiştir. Bu parametrelerin kullanımı kolay, gebeye rahatsızlık hissi vermeyen, nesnel bir yöntem olması, kişisel faklılıklar göstermemesi gerekmektedir. 68
Özet (Çeviri)
SUMMARY The role of the Bishop Score in the succesfull birth induction Objective: In this study our aim is to show the role of the Bishop Scoring System in the succesfull birth induction in patients with vaginal delivery Material and method: 799 pregnant patients whom are in need of birth induction for medical reasons that apply to perinatal service of Bakırköy Hospital in betwen December 2002-January 2005 are selected. All patients are investigated for detailed history and to all patients ultrasonografic and digital examination for Bishop Score are performed. For delivery induction (PGE1) Misoprostol 25 ugr, 50 ugr intravaginally, %1 oxitocin infusion are used. SPSS for Windows 1 0 program is used for statistical analysis. For the Bishop Score and other parameters Logistics Regression analysis, Receiver operating characteristic corse have been used. Statistically Significant value is accepted as p < 0.05. Result: For all of the patients that we include in our study % 34.9 ( n=275) have undergone abdominal ( Sectio ) delivery and %65.1 ( n=520 ) have undergone vaginal delivery succesfully. For succesfull vaginal delivery Bishop Score ( p4 cm, cervical dilatation >0 cm are accepted as the cut off values for choice of the delivery method. In addition to all these results multiple regression analysis and other researches show that the induction required vaginal deliveries for medical reasons are in need of more powerful parameters to result in succesfull vaginal delivery and healthy newborns.These parameters should be performed easily must be subjective and should not show difference in between different observers and must be done to any pregnant women without discomfort. 69