Doğum indüksiyonu öncesinde elastografi ile bishop skorunun korelasyonunun incelenmesi ve doğumu öngörmesi
Investigation of correlation between elastography and bishop score before labor induction and prediction of birth
- Tez No: 913688
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP ERİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Trabzon Kanuni Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
GİRİŞ: Doğumun kendiliğinden başlamadan, servikal dilatasyon ve uterus kontraksiyonlarının mekanik ve/veya farmakolojik yöntemler ile uyarılmasına doğum indüksiyonu denir.Doğum indüksiyonu öncesinde doğum şeklini ve indüksiyon başarısını öngörme amaçlı klinikte en sık kullanılan yöntem Bishop skorlamasıdır.Bishop skoru nispeden daha sübjektiftir ve her zaman doğru öngörüyü sağlayamayabilir.Son yıllarda hayatımıza giren servikal elastografi ile serviksin yumuşaklığının değerlendirilmesi Bishop skorlamasına göre daha objektif bir yöntem olup tekrarlanabilir niteliğe sahiptir.Bu çalışmanın temel amacı; doğum İndüksiyonu öncesinde yapılacak elastografinin indüksiyon başarısını öngörmesi ve Bishop skoru ile korelasyonunun incelenmesidir. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışma Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği doğum salonuna indüksiyon ile doğum amaçlı yatırılmış gebeler üzerinden yürütülecek olan bir prospektif kohort çalışmasıdır.Amaç indüksiyon öncesinde bakılacak servikal elastografi ile indüksiyon başarısını ve doğum şeklini öngörmektir. 37-42. haftalar arasında gelişen indüksiyon endikasyonları olan gebeler dahil etme ve hariç tutma kriterleri göz önünde bulunularak çalışmaya dahil edildi. Araştırmaya katılım sağlayacak gebelerin gravida,parite,geçmiş obstetrik öyküsü,yaş,boy, gebelik öncesi ve mevcut kilosu,gebelik haftası, indüksiyon endikasyonu ve ek hastalıkları sorgulandı ve ardından Transvajinal ultrasonografi ile servikal elastografi değerleri ve servikal uzunluk saptandı ve ardından pelvik muayene servikal kıvam,pozisyon,efasman,dilatasyon ve fetal baş seviyesi ile bishop skoru hesaplandı. BULGULAR: Yapılan çalışmada dahil edilme ve hariç tutma kriterlerine uygun olarak toplamda 214 hasta değerlendirildi. Bu hastalardan 139'u (%64,7) NSVD ile 75'i (%35,3) C/S doğum ile sonuçlandı.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Induction of labor is the stimulation of cervical dilatation and uterine contractions by mechanical and/or pharmacological methods before the labor starts spontaneously. The most commonly used method in the clinic to predict the type of labor and induction success before labor induction is Bishop scoring. Bishop score is relatively more subjective and may not always provide accurate prediction. Cervical elastography, which has entered our lives in recent years, is a more objective method than Bishop scoring and has a repeatable quality. The main purpose of this study is to predict the induction success of elastography to be performed before labor induction and to examine its correlation with Bishop score. MATERIAL AND METHOD: This study is a prospective cohort study to be conducted on pregnant women who were hospitalized in the delivery room of the Obstetrics and Gynecology Clinic of Trabzon Kanuni Education and Research Hospital for induction. The aim is to predict the success of induction and the mode of delivery with cervical elastography to be examined before induction. Pregnant women with induction indications developing between 37-42 weeks were included in the study considering the inclusion and exclusion criteria. The pregnant women who would participate in the study were questioned about their gravida, parity, past obstetric history, age, height, pre-pregnancy and current weight, gestational week, induction indication and additional diseases, and then cervical elastography values and cervical length were determined with transvaginal ultrasonography under conditions suitable for patient privacy, and then pelvic examination cervical consistency, position, effacement, dilatation and fetal head level and Bishop score were calculated RESULTS: A total of 214 patients were evaluated in the study in accordance with the inclusion and exclusion criteria. Of these patients, 139 (64.7%) had NSVD and 75 (35.3%) had C/S delivery.