Preterm eylem tedavisinde nifedipinin etkinliğinin araştırılması
The efficacy of nifedipine in the treatment of preterm labor
- Tez No: 164524
- Danışmanlar: DR. YAVUZ CEYLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: SSK İst. Bakırköy Doğ. Kadın ve Çoc. Has. Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Çalışmamızda, Bakırköy Doğumevi Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim Hastanesi' ne 15. 01. 2002 - 15. 01. 2005 tarihleri arasında başvuran, düzenli uterus kontraksiyonları ve servikal açıklık veya gözlem sırasında oluşan servikal değişiklik esas alınarak, erken doğum eylemi tanısı konulan, tekiz, gebelik yaşlan 23-36. hafta arasında değişen ve nifedipin tokolizi uygulanan 440 gebeyi retrospektif olarak inceledik. Tokolizle ilgili literatürde erken doğum eylemi tanımlarken farklı kriterler kullanıldığı için sonuçların başka çalışmalarla karşılaştırılabilmesi amacıyla düzenli kontraksiyonları ( 20 dakikada > 4 kontraksiyon ) olan gebeleri vajinal muayenelerine göre iki gruba ayırdık. Nifedipinin etkinliğini preterm eylem tanısı alan gebelerde doğumdaki gebelik haftası, tokoliz başlangıcından doğuma kadar kazanılan süre açısından değerlendirdik. Elde ettiğimiz sonuçlar literatürdeki çalışmalarla uyumlu olup nifedipinin doğumu geciktirmede etkili olduğunu saptadık. Yine bizim sonuçlarımızla uyumlu bulduğumuz nifedipin ile ritodrini karşılaştıran çalışmalarda, nifedipin grubunda maternal yan etkiler ve neonatal morbidite-mortalite oranının daha az oluşunu göz önünde bulundurarak erken doğum tedavisinde ilk basamak tedavisi olarak ritodrin yerine nifedipinin kullanılabileceğini söyleyebiliriz.. 52
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFICACY OF NİFEDİPİNE İN THE TREATMENT OF PRETERM LABOR OBJECTIVE : To compare the efficacy of nifedipine use in our clinic for treatment of preterm labor with researcher in the literature. MATERIAL AND METHOD : İn this retrospective- cohort study we studied 440 pregnant women with diagnosis of preterm labor in whom nifedipine used for treatment. All pregnant women in our study were admitted to our clinic between January 2002 and January 2005. Preterm labor was diagnosed with regular uterine contractions and with a cervical dilatation documented at first examination or seen with observation. All patients were pregnant between 23 and 36 completed weeks gestation and with sigular pregnancy. Because of different criterias used within other researches in literature we divided patients with reguler uterine contractions into two groups according to vaginal examination. We evaluated the efficacy of nifedipine according to gestational week at delivery ; the period between the start on tocolysis and the time of delivery. RESULTS : Nifedipine is an effective agent in the treatment of preterm labor. CONCLUSION : Nifedipine can be used as a firstline treatment for preterm labor because m convenience with literature. Nifedipine has fewer maternal side effects and is associated with a lower neonatal morbidity and mortality rate in compare with ritodrine. 53