Doğum indüksiyonunun başarısını öngörmede bishop skorlamasına alternatif yeni bir skorlama sistemi
Predicting the success of labor induction: a new scoring system as an alternative to bishop scoring
- Tez No: 835088
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU DİNÇGEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Çalışmamızda; klinik bulguların, vajinal muayenenin ve sonografik değişkenlerin kombine edildiği bir skorlama sisteminin doğum indüksiyonunun başarısını öngördürme gücünü belirlemeyi ve bunu geleneksel olarak kullanılan Bishop skoru ile karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya doğumhanemize başvuran 16-45 yaş arası, 37-42 hafta arasında, sefalik prezentasyonda tekil ve canlı fetusa sahip olan 140 hasta dahil edildi. Dahil edilen gebelerin yaş, boy, kilo, vücut kitle indeksi, gravida, parite, abortus öyküsü, servikal dilatasyon, servikal uzunluk, serviks pozisyonu, occiput pozisyonu, Bishop skorları, funneling varlığı ve genişliği, uteroservikal açı, fetal başın eksternal osa uzaklığı, tahmini fetal ağırlık, doğum yaptıkları hafta, doğum şekli, doğum ağırlığı, bebek cinsiyetleri, 1. ve 5. dakika APGAR skorları, yenidoğan yoğun bakım ünitesi yatışları kaydedildi.Transvajinal ultrasonografi ile servikal uzunluk, funneling varlığı ve genişliği, uteroservikal açı, fetal başın eksternal osa uzaklığı ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Aim:We aimed to determine the predictive role of a scoring system combining clinical findings, vaginal examination and sonographic variables and to compare it with the traditionally used Bishop score. Materials and Methods:The study included 140 patients between the ages of 16 and 45, who had a singleton and live fetus in cephalic presentation, between 37 and 42 weeks, who were admitted to our delivery room. Age, height, weight, body mass index, gravida, parity, abortion history, cervical dilation, cervical length, cervix position, occiput position, Bishop scores, presence and width of funneling, uterocervical angle, distance of the fetal head to the external os, estimatedfetal weight, birth week, mode of delivery, birth weight, baby gender, 1st and 5th minute APGAR scores, and neonatal intensive care unit admissions were recorded. Cervical length, presence and width of funneling, uterocervical angle, and distance of the fetal head to the external os were measured by transvaginal ultrasonography.