Ağır preekampsili ve normal gebelerde sICAM-1 düzeyleri
Maternal serum ICAM 1 levels at prepartum period in severely preeclamtic pregnancies
  1. Tez No: 164525
  2. Yazar: NEBAHAT BAYRAM
  3. Danışmanlar: DR. YAVUZ CEYLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: SSK İst. Bakırköy Doğ. Kadın ve Çoc. Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET AĞIR PREEKLAMPTİK GEBELERDE PREPARTUM DÖNEMDE MATERNAL SERUM ICAM-1 DÜZEYLERİ AMAÇ.Ağır preeklamptik gebelerde prepartum serum ICAM-1 düzeylerini belirlemek GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışma.prospektif kontrollü bir çalışma olarak planlandı.Çalışmadaki hasta ve kontrol grubu,ocak 2003 ile ocak 2004 tarihleri arasında oluşturuldu.SSK Bakırköy Doğumevi Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim Hastanesi Perinatoloji servisinde ağır preeklampsi tanısı ile yatırılıp izlenen 44 tekiz gebe ile muayene ve tetkikleri sonucu sağlıklı gebelik saptanıp takip edilen 44 normotansif gebe çalışmaya alında.Tüm gebelerden venöz kan antekübital bölgeden prepartum dönemde alındı. Bütün gebelerde demografik veriler.doğumda bebek ağırlığı ve cinsiyeti ile serum ICAM-1 düzeylerini inceledik BULGULAR: Ağır preeklamptik gebelerle kontrol grubu serum ICAM-1 açısından kıyaslandığında ağır preeklamptik gebelerede ICAM-1 düzeyleri kontrol gurubuna kıyasla daha yüksek çıkmasına karşın istatiksel olarak anlamlı fark saptanamadı(p=0,055).Ağır preklamptik grubta IUGR li gebelerde serum ICAM-1 düzeyleri yine aynı grubta ancak IUGR olmayan gebelere göre anlamlı derecede yüksek bulundu(p=0,029).Ağır preeklamptik gebelerde bebek doğum ağırlığı anlamlı derecede düşük bulundu(p=0,000) SONUÇ:Ağır preeklamtik grupla normotansif grup arasında prepartum maternal serum düzeylri arasında anlamlı fark bulunamadı. Budurum önceki çalışmalara uygunluk göstermektadir.Serum ICAM-1 düzeyleri preeklampsi hastalığının aktivasyon derecesini göstermede yetersiz olabilir şeklinde yorumlandı. 33
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MATERNAL SERUM ICAM 1 LEVELS AT PREPARTUM PERIOD IN SEVERELY PREECLAMTiC PREGNANCIES OBJECTİVE:To determine maternal serum ICAM- 1 levels at prepartum period in pregnancies complicated with severe preeclampsia MATERIAL AND METHOD: In this prospective, controlled study we measured serum ICAM-1 levels of 44 severly preeclamptic and 44 normotensive pregnant women at prepartum period. All pregnant women in our study were admitted to our clinic between January 2003 and January 2004. All severely preeclamptic women were hospitalized in our perinatology service. Blood samples were collected from an antecubital vein at prepartum period when the pregnants were fasting. We analyzed the correlations between serum ICAM-1 and neonatal birth weight at delivery, neonatal sex, biochemical and demographic data. RESULTS: When we compared serum ICAM-1 levels between two groups, there was no statistically significant difference even if serum ICAM-1 levels in severely preeclamptic group were higher than the normotensive group (p: 0,069). Serum ICAM- 1 levels in Preeclamptic pregnants with IUGR was statistically higher than preeclamptic pregnants without IUGR(p=0,029). Neonatal birth weight at delivery was found statistically lower in pregnants with severe preeclampsia. CONCLUSION: There was no significant difference in prepartum maternal serum ICAM-1 levels, between severely preeclamptic and normotensive groups. These results correlates with the previous studies. It is suggested that Serum ICAM-1 levels are not adequate to show the activation status of preeclampsia. 34