Desfluran uygulanan çocuklarda remifentanil infüzyonu ve azot protoksitin etkilerinin BIS monitörü kullanarak karşılaştırılması
A comparison of the effects of remifentanil infusion and nitrous oxide using BIS monitoring in children receiving desflurane
  1. Tez No: 164526
  2. Yazar: SERPİL AKPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜLYA BAŞAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Akpınar S, Desfluran uygulanan çocuklarda remifentanil infüzyonu ve azot protoksitin etkilerinin BİS monitörü kullanarak karşılaştırılması. Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Uzmanlık Tezi, Kırıkkale, 2005. Azot protoksit 150 yıldır kullanılmakta olan, birlikte kullanıldığında diğer volatil ajanların minimum alveolar konsantrasyonunu (MAK) azaltan bir inhalasyon ajanıdır. Remifentanil, eliminasyon yarıömrü çok kısa olan bir opioid ajandır. Bu çalışmada, azot protoksit kullanımına alternatif olarak, remifentanil infüzyonunun, intraoperatif hemodinamik parametrelere, anestezi derinliğine ve derlenme özelliklerine olan etkilerinin araştırılması amaçlandı. Etik kurul onayı alındıktan sonra elektif cerrahi planlanan ASA (American Society of Anesthesiologists) l-ll grubu, 2-10 yaş arası 55 çocuk çalışmaya alındı. Hastalar Grup 1 (kontrol) ve Grup 2 (remifentanil) olarak iki gruba ayrıldı. Premedikasyon 4 yaş altı çocuklara rektal 0,3 mg/kg, 4 yaş üstü çocuklara 0,15 mg/kg midazolam ile yapıldı. Anestezi indüksiyonunda, 7 mg/kg tiyopental sodyum ve kas gevşetici olarak 0,1 mg/kg vekuronyum kullanıldı, idamede, kontrol grubundaki hastalara (n=29) % 50 azot ve % 50 oksijen içinde desfluran, remifentanil grubundaki hastalara (n=26) % 50 hava ve % 50 oksijen içinde desfluran ile 0,05 ug/kg/dk remifentanil infüzyonu uygulandı. Desfluran konsantrasyonu, Bispektral indeks (BİS) değeri 40-60 arasında olacak şekilde ayarlandı. Hastalar operasyondan sonra tam uyanıklık sağlanana kadar derlenme odasında takip edildi. İstatistiksel incelemede tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve student-t testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
vıı ABSTRACT Akpınar S, A Comparison of the effects of remifentanil infusion and nitrous oxide using BIS monitoring in children receiving desflurane. Kirikkale University, School of Medicine, Department of Anesthesiology and Reanimation, Specialization Thesis, 2005. Nitrous oxide (N20) has been used for 150 years and decreases the Minimum Alveolar Concentration (MAC) of the volatile anesthetics. Remifentanil is an ultra-short-acting opioid. In this study, We aimed to investigate the effects of remifentanil used as an alternative to N2O, on intraoperative hemodynamic parameters, depth of anesthesia and recovery. After obtaining Ethics Commitee approval, 55 children ASA, (American Society of Anesthesiologists) l-ll, age: 2-10 yrs undergoing elective surgery were randomly assigned into two groups (Group 1: control, Group 2: remifentanil). Midazolam 0,15 mg/kg intravenously (IV) was used in children older than 4 yr-old for premedication. Children younger than 4 yr-old were premedicated with midazolam 0,3 mg/kg rectally. Thiopental 7 mg/kg and vecuronium bromide 0.1 mg/kg IV were used for induction. Anesthesia was maintained with desflurane and N2O 50% in oxygen in Group 1 (n: 29), desflurane and air 50% in oxygen plus remifentanil 0.05 ug/kg/min in Group 2 (n: 26). The concentration of desflurane was arranged according to The Bispectal Index (BIS) level (40-60). Patients were monitored in recovery room, until they became full awake. The data were analyzed with one-way analysis of variance (ANOVA) and student-t test.