Biyomekanik deneylerde kullanılmak üzere in vitro osteoporotik vertebra modeli oluşturulması
Development of osteoporotic vertebra model for in-vitro experimental applications in biomechanics
  1. Tez No: 164538
  2. Yazar: ATİLLA AKBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEJAT AKALAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Akbay A. Biyomekanik deneylerde kullanılmak invitro osteoporotik vertebra modeli oluşturulması. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Nöroendokrinşirürji Programı Doktora Tezi, Ankara, 2005. Günümüzde osteoporoz gelişmiş ülkeler başta olmak üzere yaygın ve evrensel bir problemdir. Hastalık genel olarak sessiz seyredip vertebra ve kalça kırıklarıyla bulgu vermektedir. Vertebra kırıklarına osteoporoz hastalarının yaklaşık yarısında rastlanmakta ve bu kırıkların bir kısmı cerrahi tedaviye ihtiyaç göstermektedir. Ancak osteoporotik vertebrada fiksasyonun kendine özgün ciddi sorunları bulunmaktadır. Günümüzde bu sorunları aşmak üzere yoğun çalışmalar yürütülmekte, pekçok yeni fiksasyon sistemleri ve yeni cerrahi yöntemler tanımlanmaktadır. Ancak yeni yapılan araç ve fiksasyon cihazlarının, özellikle pedikül vidalarının osteoporotik deney hayvanları üzerindeki araştırmaları araştırıcıları zorlamaktadır. Çünkü osteoporotik vertebra elde etme süreci uzun zaman alır ve deneyin maliyeti yüksektir. Bu çalışmanın amacı, omurgada yapılacak biyomekanik çalışmalara uygun, tekrarlanabilir, hızlı ve ucuz bir yolla osteoporotik vertebra karakteristikleri gösteren vertebralar elde etmektir. Toplam 24 vertebra deney ve kontrol grubu olarak ikiye ayrıldı, deney grubundaki vertebralara yeni geliştirilen bir yöntemle asit demineralizasyon işlemi uygulandı. Vertebraların işlem öncesi 1.43±0,08 gr/cm olan kemik mineral yoğunlukları işlem sonrasında 1.12±0,07 gr/cm ye düştü.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Akbay A. Development of osteoporotic vertebra model for in-vitro experimental applications in biomechanics. Hacettepe University Institute of Health Sciences, neuroendocrine Surgery PhD thesis, Ankara, 2005. Tests of newly developed spinal instrumentation material to an osteoporotic vertebra model are generally neglected because of high costs of osteoporotic vertebrae. The production of osteoporotic vertebra in animals is expensive and time consuming. The objective of this study is to produce an osteoporotic vertebra in an animal model in-vitro for experimental applications in biomechanics. This study was performed on 24 fresh lumbar vertebrae from 4 calf lumbar spine. Vertebrae were divided into 2 groups (experimental and control groups). Bone mineral density was measured to see pre- process BMD and BMC by DEXA in antero-posterior direction by placing the specimens at sagittal plane. A hole was opened in the pedicles of each vertebra. These holes were extended to 4 cm with a blunt-tip probe. In experimental group, each vertebra was put into a beher-glass filled with a hydrochloric acid decalcifier solution. The decalcifier solution in 50 cc volumes was introduced through the holes with an infusion pump. After keeping and irrigating, the vertebrae were washed with saline. These procedures were made with saline at control group. The vertebrae were then subjected to DEXA as described above to measure post process BMD. After the BMD measurement process, both pedicles of each vertebra were tapped and pedicle screws were introduced. Following, each vertebra was secured into material testing machine. Pullout test was done at the rate of 5mm/min. We used paired t-test for BMD data. The mean BMD measurement for pre-process was found as 1,43 ± 0.08 9 9 g/cm and for post process, was found 1,12 ± 0.07 g/cm.