Gülhane Askeri Tıp Akademisi 1000+200 yataklı eğitim hastanesi klinikleri üzerine veri zarflama analizi (VZA) yöntemi ile verimlilik analizi
Efficiency analysis using data envelopment analysis (DEA) technique made for 28 clinics in Gülhane Military Medical Academy 1000+200 bed training hospital
  1. Tez No: 164539
  2. Yazar: MESUT AKYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REHA ALPAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Akyol, M., Gülhane Askeri Tıp Akademisi 1000+200 Yataklı Eğitim Hastanesi Klinikleri Üzerine Veri Zarflama Analizi (VZA) Yöntemi İle Verimlilik Analizi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Yüksek Lisans Tezi Ankara, 2005. Bu çalışmada verimlilik analizinde kullanılan yöntemler tanıtıldı ve Gülhane Askeri Tıp Akademisi 1000+200 Yataklı Eğitim Hastanesindeki 28 kliniğe Veri Zarflama Analizi (VZA) yöntemi ile verimlilik analizi uygulandı. Yapılan uygulama sonucunda elde edilen bulgular yorumlandı ve verimsiz kliniklerin verimli hale gelebilmesi için yapılabilecek iyileştirmeler irdelendi. Uygulama verisi olarak.doktor, hemşire, hasta yatağı, ayaktan ve yatakta tedavi edilen ile ölen hasta sayısı olarak belirlendi ve hastane bilgi sisteminden elde edildi. Verimlilik analizine alınan 28 klinikten CRS -(Constant Return to Scale) varsayımı altında 5'i (%17.85), VRS (Variable Return to Scale) varsayımı altında 9'u (% 31.14) verimli olarak tespit edilirken ölçek verimli olan klinik sayısı 5 (%17,85) olarak belirlendi. Kliniklerin yatak sayılarına göre büyük (50+ yataklı) ve küçük (
Özet (Çeviri)
Vİİ ABSTRACT AKYOL M., Effieleney Analysis Using Data Envelopment Analysis PEA) Technique Made for 28 CISnSes İn Gülhane Millitary Medical Academy 1000-200 Bed Training Hospital, Hacettepe University Health Sciences Institute M.S. Thesis in Blostatistics, Ankara, 2005. In this study, the techniques used in efficiency analysis were described and one of them, Data Envelopment Analysis (DEA), was applied to 28 clinics in Gülhane Military Medical Academy (GMMA). The results obtained from the analysis were evaluated and, precautions, and recoveries / rehabilitations that could be made for the inefficient clinics were determined. The application data obtained from hospital data system contained the variables of the number of medical doctors, nurses, patient beds, the dead, out patients, in patients. Among the 28 clinics to which the efficiency analysis applied, while 5 of them (17.85%) under the Constant to Return Scale (CRS) assumption, 9 of them (31.14 %) under the Variable to Return Scale (VRS) assumption were determined as efficient, the number of scale efficient clinics was 5 (17.85%). Analyses were repeated after the clinics were divided into two pair of groups according to the number of beds as big (50+ beds), and small (