İLAE 1981, LÜDERS , İLAE 2001 epilepsi sınıflandırma sistemleri ile epileptik nöbetlerin monitörizasyon öncesi ve sonrası sınıflandırılması ve uyum oranlarının karşılaştırılması
The comparison of ILAE 1981, LUDERS, ILAE 2001 epilepsy classification systems about pre and post epileptic seizure classification differences and their adaptaion rates
  1. Tez No: 164579
  2. Yazar: ÖVÜNÇ ÖZÜN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERHAN BİLİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
45 ÖZET ILAE 1981 yılında klinik semiyoloji, interiktal EEG bulguları ve iktal EEG bulgularına dayanan bir nöbet sınıflaması önermiştir. Nörogörüntüleme ve nörogenetik alanındaki son gelişmeler de şu anda kullanımda olan ILAE 1981 sınıflama sisteminin kısıtlı kalmasına neden olmuştur. ILAE'nin sınırlılıklarım aşmak için, saf semiyolojik nöbet sınıflandırması (SNS) yakın zamanda Luders ve arkadaştan tarafından, Cleveland ve Bethel-Bielefeld Epilepsi merkezi ve diğer bazı merkezlerdeki uzun yıllar boyu süren deneyimlerine dayanılarak oluşturulmuştur. Adından da anlaşılabileceği gibi SNS hasta veya gözlemci tarafından bildirilen veya tercihen video-EEG görüntüleme sırasında elde edilen iktal nöbet semiyolojisine dayanmaktadır. ILAE'nin Sınıflandırma ve Terminoloji ile ilgili özel kuvvet birimi (Task Force), Wolf un da belirttiği gibi 1981 ILAE ve 1989 ILAE sınıflamalarım tekrar değerlendirmiş ve düzeltmeler yapmıştır. Tam şeması 5 eksen, epileptik nöbet tiplerinin tam olarak anlaşmaya varılmamış listesi ve epilepsi sendromları ve iktal terminolojinin tanım listesi olarak sunulmuştur. İLAE 1981, LÜDERS, İLAE 2001 sınıflandırma sistemleriyle ilgili karşılaştırmalı çalışmalar ve bu çalışmaların sonuçlarıyla ortaya çıkan sınıflandırma sistemlerinin yetersizlikleriyle ilgili yoğun tartışmalar halen devam etmektedir. 3 sınıflandırma sistemini karşılaştırmak amacıyla yapılan çalışmamızda 50 hastanın epileptik nöbetleri değerlendirildi. Nöbetler ILAE 1981,SNS,ILAE 2001 ile monitörizasyon öncesi ve sonrasında sınıflandırıldı. Bu sınıflandırmalarda sadece semiyolojik bilgiler göz önüne alındı. ILAE 1981'e göre nöbetlerin %60'ı KPN olarak değerlendirildi.Luders sınıflamasına göre ILAE 1981 'e göre sadece KPN olarak değerlendirilen 30 hastanın nöbetlerinin 1,2,3,4,8,10,14,17,20,23,28 vakalarda otomotor ve 6,38,50'inci vakalarda hipermotor nöbet olarak ayrılabildiği izlendi.46 ILAE'de bilinç bozukluğu sınıflandırmada temel kavram olarak kullanıldığından Bilinç bozukluğunun tam değerlendirilemediği vakalarda (bizim çalışmamızdaki 3,24,32 vaka) KPN terirninin yetersiz kaldığı gözlenmiştir. Luders sınıflamasında aynı sorun bilinç durumuna göre dialeptik nbt seçiminde izlenmektedir.(32 vaka). Fokal nöbetlerin sınıflamasında Luders'in daha ayrıntılı bilgi verdiği saptandı.(l, 3,4,8 vakalarda). Sonuç olarak her 3 sınıflandırma sisteminin monitörizasyon öncesi ve sonrası uyum oranlan arasında istatistiksel anlam saptanmadı. SNS'in basitliği ve SNS tarafından sunulan terimlerin çoğunun verdiği bilgi düzeyi klinik amaçlar ve araştırmalar için SNS'yi ILAE'den daha kullanışlı yaptığı düşünüldü. ILAE 2001de Luders 'de olan nöbet evrelemesinin olmaması ve 5 eksenli olup büyük tablolardan oluşmasının kullanımında güçlük yarattığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
47 SUMMARY In 1981, ILAE suggested a seizure classification based on clinical semiology, interictal and ictal EEG findings. Recent neuroimaging and neurogenetic studies let the ICEES categorization insufficient for seizure classification. For dealing with the ICES' s insufficiency, Luders et al. create a new classification by using their wide experiences acquired in Cleveland and Bethel-Bielefeld epilepsy centers, pure semiologic seizure classification (SCC). It is easily understood that the SCC classification based on the ictal seizure semiology information acquired from the patient or his/her witness or video-EEG imaging information more conveniently. Like Wolf mentioned before the task force of ILAE's classification and terminology, reevaluated and corrected the 1981 ICES and 1989 ICEES classifications. The diagnostic scheme includes; the ictal terminology, epilepsy syndromes, the unagreed full list of epilepsy seizure types and 5 axis. The comperable studies about ILAE 1981, LUDERS and ILAE 2001 classification systems and the insufficient results of these studies are still a debate topic. For make a comparison on these 3 classification systems, we studied 50 patients' epileptic seizures. We classified these seizures according to ILAE 1981, SCC and ILAE 2001 systems. We considered only the semiologic findings in these classifications. For ILAE 1981, 60 % of the seizures detected as KPN. Within these 30 patients of KPN were differed as otomotorius seizure in 1,2,3,4,8,10,14,17,20,23,28th patients and hypermotorius seizure in 6,28 and 50th patients. Unconsideration of losing conscious during the seizure (patients 3,24 and 32) made the KPN term insufficient because detecting the lose of conscious is the main determinant for ILAE classification. The same problem were seen in the LUDERS classification while selecting the dialeptic seizure according to the state of consciousness (pstient 32). While detecting the focal seizures, LUDERS classification were seen better ( patients 1,3,4,8). In48 conclusion there is no statistically significant difference between the systems about the cooperation of the patients to the monitorization. According to the simplicity of SCC and the level of knowledge that taken from the SCC's presented terms, it is found that the SCC was more useful than ICES. The ILAE classification is hard to use because it has 5 axis and made of huge tables and is lack of the seizure staging that is found in the LUDERS system.