Mekonyumlu yenidoğanların klinik ve laboratuvar bulguları ile birlikte göbek kordonlarının spektrofotometrik analiz sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the newborns born through meconium associated with clinical and laboratory characteristics and spectrophotometric analysis of umblical cord of them
- Tez No: 164601
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ERCAN KIRIMİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Bu çalışmada mekonyumlu doğan bebekler ile, mekonyum aspirasyon sendromu gelişen yenidoğanların klinik bulguları ve göbek kordonu spektrofotometrik incelemeleri kontrol grubuyla karşılaştırıldı. Çalışmaya Ocak 2002 ile Kasım 2004 tarihleri arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Neonatoloji Bilim Dalı'na bağlı Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'ne yatırılarak tedavi edilen ve mekonyum aspirasyon sendromu düşünülen 15 bebek (1. grup) ile Kadın Doğum Kliniğinde doğan ve mekonyumla boyanma kabul edilen 37 bebek (2. grup) ile yine aynı klinikte doğan ve sağlıklı olan 20 bebek kontrol grubu olarak alındı. Çalışmaya alınan 1. ve 2.gruptaki bebeklerin soyadı, gestasyon yaşı (son adet tarihine göre veya New-Ballard skorlamasına göre), cinsi, ağırlığı, doğum tipi (sezaryen veya normal spontan vajinal doğum), 1. ve S. dakika Apgar skorları, doğum odasmda entübasyon yapılıp yapılmadığı, doğumdan sonra ortalama 1. ve 12. saatteki kapiller kan gazı değerleri, dakika solunum sayıları, kalp tepe atımları, kan basmcı değerleri, 6 saatte bir hood ile oksijen alıp almadıkları, tam kan sayımı, bazı biyokimya değerleri (glukoz, Na, K, Ca, Total bilirubin, direkt bilirubin, üre-azot, kreatin), SNAP skorları, göbek kordonunun spektrofotometrik incelemeleri, hastanede kalış süreleri ve akibetleri kaydedildi. Kontrol grubu olarak değerlendirilen 20 bebeğin cinsiyet, doğum ağırlığı, gestasyon yaşı, doğum tipleri, Apgar skorları, kordon kam kan gazı ve tam kan sayımları ile göbek kordonunun spektrofotometrik incelemesi yapıldı. Mekonyum aspirasyon sendromlu bebeklerde PO2, pH ve HCO3 değerlerinin ilk saatte düşük, PCO2 değerlerinin yüksek olduğu ve bu değerlerin uygun girişimlerle 6-12 saatte düzeldiği görüldü. Bu değerler mekonyum boyalı bebeklerde bariz olarak değişmedi. Solunum 1. ve 2. grupta 1 ve 6-12 saatte takipneik olmasına rağmen, belirgin taşikardi. gözlemlenmedi. Mekonyum aspirasyon sendromlu bebeklerin ilk saatteki transkütanöz oksijen saturasyonları düşük ve oksijen ihtiyaçtan yüksek saptandı. 6-12 saatte bu saturasyonlar düzeldi ve oksijen ihtiyacı azaldı. SNAP skorları ortalama olarak 1. grupta 11.93, 2.grupta 8.08 olarak tespit edildi.Birinci gruptaki kordon örnekleri ışığı daha çok 400, 410, 420 ve 430 nm dalga boyunda kırdılar. İkinci gruptaki numuneler de ışığı daha çok birinci grupta (belirtilen dalga boylarında yoğun olarak kırdılar. Kontrol grubunun ışığı kırma yoğunluğu ise daha çok 325, 330, 340 ve 350 nm dalga boylarında görüldü. Grup 1-3 ve grup 2-3 arasında istatitiksel olarak anlamlı fark tespit edildi (p0.05). Sonuç olarak mekonyum aspirasyon sendromlu bebeklerde Apgar skoru ve ventilator tedavisinin klinik bulguların ağırlığım belirlemede önemli faktör oldukları, SNAP skoru ile neonatal mortalitenin çok yüksek oranda tespit edilebileceği gösterildi. Mekonyum aspirasyon sendromlu ve mekonyum boyalı bebeklerde göbek kordonlarının spektrofotometrik incelenmesinin ayırıcı tamda bir kriter olmadığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Evaluation of the newborns born through meconium associated with clinical and laboratory characteristics and spectrophotometry analysis of umblical cord of them. In this study we aimed to compare some clinical findings and results of spectrophotometric analysis of umblical cords between meconium stained newborns and neonates diagnosed as meconium aspiration syndrome and controls. This study were held between January 2002 and November 2004 and fifteen newborns hospitalized in Yüzüncü Yıl University Neonatal Unit and diagnosed as meconium aspiration syndrome were admitted to study as first group. Thirty seven newborns born in delivery room of Yüzüncü Yil University and diagnosed as only meconium stained delivery were admitted as second group and 20 healthy newborns born in the same delivery room were admitted as control group. The newborns in the group 1 and 2, some clinical and laboratory characteristics were examined and recorded as follows; sex, birth weight, type of delivery (caesarean section or vaginal route), gestational age (according to last menstrual period or New Ballard Score), 1st and 5th min. Apgar scores, intubation in delivery room or not, capillary blood gas analysis, breath and beat per minute, blood pressure measurements in the 1st and 12th h of life, oxygen therapy with hood or not, whole blood analysis, some biochemical analysis (glucose, Na, K, Ca, total bilirubin, direct bilirubin, urea-nitrogen and creatinin), SNAP scores, spectrophotometric analysis of umblical cord, duration of hospitalization and outcome. 1 Twenty healthy newborns enrolled as controls were examined some characteristics as follows; sex, birth weight, gestational age (according to last menstrual period or New Ballard Score), type of delivery (caesarean section or vaginal route), 1st and 5th min. Apgar scores, cord blood gas analysis, whole blood analysis and spectrophotometric analysis of umblical cord. It has found that PO2, pH and HCO3 values were low and PCO2 was high in the first hour and all of these values were corrected by appropriate treatments. These gas values were not changed significantly in the meconium stained newborns. Although breath per minute values were high in the group I and 2, at the first and 6-12 hours of life, tachicardia was not obtained. Transcutaneous SO2 measurements were low and need of oxygen washigh at the first hour of life of the newborns with the meconium aspiration syndrome. After 6-12 hours those transcutaneous SO2 measurements were improved and need of oxygen was decreased. SNAP scores were found mean 1 1.93 of group 1, mean 8.08 of group 2. The cord samples of group 1 were refractive in the 400, 410, 420 and 430 nm wavelengths. The cord samples of group 2 were refractive in the 400, 410, 420 and 430 nm wavelengths too. In the control group wavelengths were some difference from other groups and 325, 330, 340 and 350 nm wavelengths were obtained more.