Sıçanlarda inflamasyon ve mekanik hiperaljezi modellerinde lornoksikam ve ketaminin etkileri
The effects of lornoxicam and ketamine on inflammation and mechanical hyperalgesia models in rats
  1. Tez No: 164622
  2. Yazar: ÖZLEM KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ATLAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
11 ÖZET Karakaş Ö., Sıçanlarda inflamasyon ve mekanik hiperaljezi modellerinde lornoksikam ve ketaminin etkileri. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon AD, Uzmanlık Tezi, Ankara, 2005. Lornoksikam, piroksikam ve meloksikama göre daha belirgin bir antihiperaljezik etki göstermektedir. İnflamasyon ve hiperaljezi deneysel modellerinde lornoksikam ve ketaminin sıçanlarda arka ayak ağrı eşiği üzerindeki etkilerini ve antiinflamatuar özelliklerini değerlendirmeye çalıştık. Plasebo kontrollü, çift kör ve randomize olarak yapılan bu çalışmada 122 adet erkek Wistar albino sıçan kullanıldı. Aynı hacimde 1.3 mg/kg_1 lornoksikam, 10 mg/kg_1 ketamin, lornoksikam çözücüsü (mannitol, tromethamol, disodyum-edetat içeren çözelti) ve şalin, intraperitoneal (i.p) olarak verildi. Çalışmanın inflamasyon ve hiperaljezi basamakları 6 farklı grupla yapıldı. Bu gruplar Lornoksikam (L), Ketamin (K), Ketamin ve Lornoksikam (K+L), Çözücü (Ç), Şalin (S) ve Çözücü ve Şalin (Ç+S) olarak belirlendi. İnflamasyon ve hiperaljezi basamakları için sırasıyla; arka ayağa carragenan enjeksiyonundan 15 dakika önce ve kuyruğun distal kısmına formalin enjeksiyonundan 30 dakika önce tüm ilaçlar tek tek i.p olarak verildi. Carragenana bağlı ayak ödemi, carragenamn intraplantar olarak verilmesinden 3 saat sonra pletismometre yardımı ile ölçülerek değerlendirildi. Formalin enjeksiyonundan 30, 60, 90, 120 dakika sonra sıçarım sol ayağım çekmesi için geçen süre plantar test aparatı (Ugo-Basile analgesymeter) kullanılarak ölçüldü.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Karakaş Ö., The effects of lornoxicam and ketamine on inflammation and mechanical hyperalgesia models in rats. Hacettepe University Faculty of Medicine, Thesis in Anesthesiology, Ankara, 2005. Lornoxicam exerted a more evident anti-hyperalgesic action than piroxicam and meloxicam. We evaluated the effects of lornoxicam and ketamine on the hindpaw nociceptive thresholds and anti inflammatory action, respectively in hyperalgesia and inflammatory experimental models. 122 male Wistar albino rats were included in this double blind, randomized, placebo controlled study. Lornoxicam 1,3 mg/kg1, ketamine 10 mg/kg1, solvent for lornoxicam (a solution of mannitol, tromethamol, disodium-edetat) and saline were given intraperitoneally (i.p), in equal volumes. Inflammatory and hyperalgesic steps of the study were held in six different experimental groups. Groups were; Lornoxicam (L), Ketamine (K), Ketamine+Lornoxicam (K+L), Solvent (Ç), Saline (S), Solvent + Saline (Ç+S). All drugs tested were administered i.p, 15 min before carrageenan injection to the hindpaw and 30 min before formalin injection to the distal part of the tail, for the inflammatory and hyperalgesic steps respectively. Carrageenan-induced hindpaw oedema was assessed by measuring the paw volume by Plethysmometer, 3 hours after intraplantar carrageenan injection. 30, 60, 90, 120 minutes after formalin injection, the time taken for the animal to withdraw its left hindpaw was measured by plantar test apparatus (Ugo-Basile analgesymeter).