Kayseri il merkezindeki gönüllülerde 24 saatlik tuz tüketimi ve idrarda sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum miktarının saptanması
24 hour salt consumption in the volunteers centre of Kayseri and determination of sodium, calcium, potassium and magnesium levels in urine
  1. Tez No: 164623
  2. Yazar: SEÇİL ULU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YALÇIN TEKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
IV ÖZET KAYSERİ İL MERKEZİNDEKİ GÖNÜLLÜLERDE 24 SAATLİK TUZ TÜKETİMİ VE İDRARDA SODYUM, KALSİYUM, POTASYUM VE MAGNEZYUM MİKTARLARININ SAPTANMASI Geçmişte ve günümüzde aşırı tuz tüketimi halk sağlığını önemli ölçüde tehdit eden bir unsurdur. Çalışmada Kayseri'deki ortalama tuz tüketim miktarı belirlendi. Bunun için 24 saatlik idrarda sodyum miktarına bakılarak tuz tüketimi belirlendi. Ayrıca potasyum, kalsiyum ve magnezyum iyonları da büyük ölçüde idrarla atıldığından bunların 24 saatlik idrar içindeki miktarına belirlendi. Sodyum/ potasyum oranıyla kalsiyum, magnezyum ve yaş değişkenleriyle istatistiksel olarak ilişkisi incelendi. Araştırmada 15 yaşın üstünde tuzu kısıtlı diyet uygulamayan 100 kişi araştırmaya alındı. Bu çalışmanın denekleri Kayseri merkezinden gönüllü kişilerden belirlenmişdir. Belirlenen deneklerden 24 saatlik idrar numuneleri toplandı. İdrar numunelerine idrar hacminin %3 ü kadar hidroklorik asit ilave edilip santrifüjlendi. Kalsiyum testi için ayrıca lantanyum oksit ilave edilip gerekli seyreltmeler yapılarak analize hazır hale getirildi.Sodyum, potasyum, kalsiyum ve magnezyum testi için bu elementlerin standandart solüsyonları hazırlandı. Atomik Absorpsiyon Spektrometresi ile yukarıda belirtilen elementlerin miktarı tayin edildi. Sodyum, potasyum, kalsiyum ve magnezyum'un cihazda ölçülen mg/1 cinsinden değerleri g/gün cinsinden hesaplandı. Kayseri il merkezi popülasyönunda 24 saatlik tuz tüketimi ortalama 21.49 ± 0.5586g/gün olarak belirlendi. Potasyum, kalsiyum ve magnezyum ortalama değerleri ise sıra ile 2.95±0.1163, 0.184±0.0112 ve 0.1152±0.0077 g/gün bulundu. Sodyum /potasyum oranıyla yaş, cinsiyet, kalsiyum istatistiksel olarak karşılaştırıldığında (p > 0.05) anlamlı fark görülmedi.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT 24 HOUR SALT COMSUMPTION AND THE URİNARY LEVELS OF SODİUM, CALCIUM, POTASSIUM, MAGNESIUM OF THE VOLUNTERS FROM THE CİTY OF KAYSERİ From past to today excess salt consumption is an important factor threatening public health in the study average salt consumption in Kayseri was determined. To do this, salt consumption was determined by measuring sodium level in 24 hour urine. Beside potassium, calcium and magnesium levels in 24 hour urine were measured as they excreted mainly in the urine. The relations between Na+/K+ ratio and calcium, magnesium are or sex was examined statistically. In the study, 100 subject who were above 15 years old and who were not in salt diet were included. The subjects of this study were volunteer people living in centre of Kayseri. 24 hour urine specimens were collected from these subjects. Hydrochloric acid in the volume of 3 % of urine volume was added to each specimen. Than these specimens were centrifuged. To determine calcium levels, lanthanum oxide was added and necessary dilutions were made to make ready to analyze. For sodium, potassium, calcium and magnesium tests, standard solutions of these elements were prepared. The levels of these elements were determined by atomic absorption spectrometry. Sodium, potassium, calcium, magnesium values measured by the device as mg/1 were calculated as g/day. Average salt consumption in the population of centre of Kayseri was determined as 21.49 ± 0.5586 g/day. Average potassium, calcium and magnesium values were found as 2.95 ± 0.1163; 0.184 ± 0.0112 and 0.112 ± 0.0077 g/day respectively. There is no statistically important difference between sodium /potassium ratio and calcium, magnesium, age or sex (p > 0.05). But there is a statistically important difference between Na+/K+ ratio and magnesium: These two parameter are inversely related. Our results show that salt consumption is high in Kayseri. This may cause important public health problems unless corrected. Key words : Salt, urine, Sodium, Calcium, Potassium, Magnesium.