Farklı kök kanal doldurma teknikleri uygulanarak doldurulan oval yapılı kök kanallarının farklı retreatment prosedürleri sonrası kök kanallarında kalan kanal dolgusu miktarının ve uzaklaştırma sürelerinin karşılaştırılması
Comparison of the amount of residual filling and removal time after different retreatment procedures of oval root canals obturated with different root canal filling methods
  1. Tez No: 517765
  2. Yazar: ALPER İLKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EVREN SARIYILMAZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Farklı doldurma teknikleri ile doldurulmuş (Gutta perka taşıyıcı sistemi (GuttaFusion), devamlı ısı ile obturasyon tekniği (Elementsfree Obturasyon Sistem), soğuk lateral kondensasyon) olan tek kanallı mandibuler köpek dişlerine uygulanan farklı retreatment metotlarının (lazer + retreatment eğesi, çözücü + retreatment eğesi, yalnızca retreatment eğesi) prosedür sürelerinin ve uygulama sonrası kanal içinde kalabilen kanal dolgusu artıkları miktarlarının stereomikroskop altında birbirleri ile karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda periodontal nedenlerle çekilmiş 135 adet alt köpek dişi kullanılmıştır. Dişler üç farklı teknikle doldurulduktan sonra yine üç farklı yöntemle kök kanalı içerisindeki kanal dolgusu uzaklaştırılmıştır. Uzaklaştırma süreleri kronometre ile saniye cinsinden F (son apikal preparasyon sonrası toplam süre) hesaplanmıştır. Diş kökleri longitudinal olarak ikiye ayrılıp kök kanallarında kalan artık madde miktarı ise stereomikroskop ile değerlendirilmiştir. Kalan artık dolgu maddesinin kök kanalı alanına oranı hesaplamaları Image J programıyla yapılmıştır. Bulgular: Çalışmada incelenen özelliklere göre alınan ölçümler için öncelikle Shapiro-Wilk testi ile normallik varsayımı kontrol edildi (P>0,05). Kanal dolgusu uzaklaştırma zamanları ve kalan miktarları için kanal dolgusu tekniği ve kanal dolgusu uzaklaştırma yöntemleri arası farklılıklar iki yönlü varyans analizi ve Tukey çoklu karşılaştırma testi ile belirlendi. Bulgular
Özet (Çeviri)
Aim: Investigation by stereomicroscope after retreatment procedures with different materials (laser + retreatment files, solvent + retreatment files, only retreatment files) of root canals filled with different filling techniques (GuttaFusion, Elementsfree Obturation System, Cold lateral condensation) and determination removal time. Material and Method: In our study, 135 mandibular canine teeth extracted for periodontal reasons were used. After the teeth were filled with three different techniques, the canal fill in the root canal was removed by three different methods. The removal time were calculated by the chronometer F (total time after final apical preparation) in seconds. Dental roots were divided longitudinally and the amount of residue in root canals was evaluated by stereomicroscope. The ratio of remaining residual material to root canal area was determined by Image J software program. Results: The normality assumption was checked with the Shapiro-Wilk test (P> 0,05) for the measurements taken according to the characteristics studied in the study. Differences between filling technique and retreatment materials for removal times and residuals were determined by two-way ANOVA and Tukey multiple comparison test. Findings were considered significant at the