Kıl keçisi ve saanen x kıl keçisi (F1) melezlerinde büyüme, besi performansı ve karkas özelliklerinin araştırılması
Investigation of growth, fattening performance and carcass characteristics in hair goat and saanen x hair goat (F1) crossbreeds
- Tez No: 164641
- Danışmanlar: PROF.DR. METİN BAYRAKTAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
1. ÖZET Bu araştırma, Saf Kıl keçisi ve Saanen x Kıl keçi (Fi) melezi oğlaklarda büyüme, yaşama gücü, besi ve yemden yararlanma özellikleri, karkas özellikleri, etlerin duyusal özellikleri ile beden ölçülerinin araştırılması amacıyla yapılmıştır. Bu çalışmada, büyüme dönemi için 40 baş Kıl, 33 baş Saanen x Kıl (Fi) melezi oğlak; besi dönemi için 19 baş saf, 15 baş melez (Fi) erkek oğlak; kesim ve karkas özellikleri için 8'er baş erkek materyal kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
2. ABSTRACT This study was carried out in order to examine the growth rate, survivability, fattening performance, feed conversion, carcass characteristics, sensory characteristics of meat and body sizes of pure Hair goats and Saanen x pure Hair goats (Fi) crossbreed kids. At this study, for the growth period 40 pure Hair and 33 Saanen x Pure Hair crossbreeds (Fi) kids, for the fattening period 19 pure and 15 crossbreeds (Fj) male kids and for the carcass characteristics also 8 male kids from each groups were used.