Saanen X Kıl Keçi melezi (G1) çebiçlerin erken ( 7-8 aylık ) yaşta damızlıkta kullanılabilme imkanları
Possibilities of using Saanen X Hair Goat crossbred (G1) kids as breeding goat at early ages (7-8 months)
- Tez No: 306921
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA OLFAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada Saanen x Kıl Keçi Melezi (G1) keçi ve çebiç gruplarının döl verimi, gelişme özellikleri, aşım, süt verimi, canlı ağırlıkları ve vücut ölçüleri belirlenerek elde edilen veriler karşılaştırılmıştır. Çebiçlerin damızlıkta kullanılabilme yaşının ve verimlerinin ortaya konulması ile doğdukları yıl damızlıkta kullanılmasının döl veriminde ve oğlakların büyüme özelliklerinde herhangi bir olumsuzluğa sebep olup olmadığının ortaya konulması amaçlanmıştır.Saanen ve Kıl Keçi Melezi (G1) keçi ve çebiç gruplarında ortalama döl verim değerleri; tekealtı keçi başına kısır kalan keçi ve çebiç oranı % 4.2, % 7.3; gebe kalan keçi ve çebiç oranı % 95.8, % 92.7; doğuran keçi ve çebiç oranı % 87.5, % 76.1; keçi ve çebiçlerde tekiz, ikiz, üçüz doğumların oranı sırasıyla; % 28.6, % 42.8, % 19.1 ve % 68.5, % 23.3, % 2.7; yavru atan keçi ve çebiç oranı % 8.7, % 18; ölü doğum yapan keçi ve çebiç oranı % 9.5, % 5.5; doğuran keçilere ve çebiçlere göre oğlak verimi ise % 171.4 ve % 123.3 olarak bulunmuştur.Saanen ve Kıl Keçi Melezi (G1) keçi ve çebiç gruplarında oğlakların doğum ağırlıkları (2.15±0.12 kg, 2.99±0.10 kg) bakımından aralarındaki fark önemli bulunmuştur (P0.05), keçi ve çebiç grubu oğlakları arasında doğum-30. gün ve 75. gün canlı ağırlık artışlarındaki farklılık önemli bulunmamıştır. 180. gün canlı ağırlık artışlarında ise keçi ve çebiç grupları arasındaki farklılık (121.30±0.00 gr, 104.50±0.00 gr) önemli bulunmuştur (P0.05) görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Fertility, mating, milk production, live weights and body measurements of Saanen x Hair Goat crossbred (G1) goats and kid groups were determined and the data obtained were compared. The study was aimed to investigate the possibilities of using kids as breeding goat in the first year of life, determine the fertility, production and growing traits of the kids.Mean production values of Saanen x Hair Goat crossbred (G1) goat and kids groups were as follows; infertile goat and kid ratio per billy goat was 4.2 % in goats and 7.3 % in kids; pregnant goats was 95.8 % and kids was 92.7 %, goats gave birth was 87.5 % and kids was 76.1 %. Single, twin and triplet birth ratios of goats were 28.6, 42.8 and 19.1 % in order; and 68.5, 23.3 and 2.7 % in kids abortion rate goat and kid ratios were 8.7 % versus 18 %. Dead birth ratio in goats was 9.5 % and 5.5 % in kids. Total kid ratio was 171.4 % in goats and 123.3 % in kids.The difference between the kid birth weights (2.15±0.12 kg vs 2.99±0.10 kg) of Saanen and Hair Goat crossbred (G1) goat and kid groups was found significant (P0.05) in the kids of Saanen and Hair Goat (G1) goats and kid groups. Also, live weight gains from birth to 30 days old and 75 days old age did not differ between goat and kid groups. But, live weight gain at 180 days old age was found significant between goat and kid groups (121.30 ± 0.00 gr vs 104.50±00 gr) (P0.05).