Mesane kanserli olgularda H-ras proto-onkogen (81T→C) polimorfizminin incelenmesi
81T→C polymorphism in the H-ras proto-onkogene in cases of urinary bladder cancer
  1. Tez No: 164649
  2. Yazar: ŞENGÜL BEKAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEZGİN GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
IV ÖZET MESANE KANSERLİ OLGULARDA H-ras PROTO-ONKOGEN (81T -C)POLİMORFÎZMÎNÎN İNCELENMESİ POLİMORFİZMİ Şengül BEKAR, Yüksek Lisans Tezi Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Samsun, Ocak 2005 Mesane kanserinin oluşumunda büyüme faktörleri, adhezyon molekülleri, anjiogenik faktörler, onkogenler [c-erb-B2 (HER-2/neu), H-ras], detoksifikasyon enzimleri (NAT1, NAT2, GSTMl, CYP1A) ve tümör baskılayıcı genler (p53, Rb, pl6, p21) önemli rol oynamaktadır. Çalışmamızda H-ras proto-oncogenin 1. ekzonun, 27. kodon, 81.nükleotidinde cDNA'da bulunan T?C tek nükleotid polimorfizminin (Single Nükleotid Polimorfizm: SNP) mesane kanserine olan etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamızda histolojik tamları konulmuş 59 mesane kanserli hasta ve 74 sağlıklı gönüllü birey katılmıştırmıştır. H-ras proto-oncogeni 81 C-»T polimorfiznüni saptamak için polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) tekniğine dayalı Restriksiyon Fragmanı Uzunluk Polimorfizmi (Restriction Fragment Length Polymorphism: RFLP) ve agaroz jel yöntemi kullanılmıştır. TT genotipi mesane kanserli hastalarda (%64.4) kontrollere (%54.1) oranla daha sık gözlenmiştir. Çalışmamızda TT genotipi taşımanın heterozigot TC genotipine [Olasılıklar oranı (00), 1.531; 95% Güven Aralığı (GA), 0.733-3.198] ve homozigot CC genotipine [OR, 1.583; 95% CI, 0.354-7.87] oranla istatistiksel olarak anlamsız olmakla birlikte mesane kanseri riskini yaklaşık 1.5 kat artırdığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak bulgularımız mesane kanseri ile H-ras TT, TC ve CC varyantları arasında bir ilişiri bulunmadığını göstermektedir. Hasta grubu ve kontrol sayısı artırıldığında olasılık oranının pozitif ya da negatif yönde değişmesi olasılığı bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT 81T->C POLYMORPHISM IN THE H-ras PROTO-ONKOGENE IN CASES OF URINARY BLADDER CANCER Sengul BEKAR, M.Sci. Thesis Ondokuz Mayis University Samsun, January 2005 Growth factors, adhesion molecules, antigenic factors, oncogenes (c-erb-B2 (HER-2/neu), H-ras), tumor suppressor genes (p53, Rb, pl6, p21) and detoxification enzymes (NAT1, NAT2, GSTM1, CYP1A) take important roles in oncogenesis of bladder cancer. The purpose of this study was to investigate the association of H-ras proto-oncogene single nucleotide polymorphism (SNP) in codon 27 of exon 1 at position 81 with bladder cancer. We studied 59 patients with histologically verified bladder cancer and 74 healthy volunteers. The H-ras 81 C?T polymorphism was determined by polymerase chain reaction based restriction fragment length polymorphism (PCR-RFLP) and agarose gel electrophoreses methods. The TT genotype occurred more frequently in bladder cancer patients (%64.4) than in controls (%54.1). We found that patients carrying TT allele had a nearly 1.5-fold increased risk for bladder cancer than individuals who are heterozygotte for the genotype CT [Odds Ratio (OR), 1.531; 95% Confidence Interval (CI), 0.733-3.198] and homozygotte for the genotype CC [OR, 1.583; 95% CI, 0.354-7.87], there was no statistically significant association between the 81C- >T polymorphism and urinary bladder cancer. Consequently, our findings seem to indicate that there is no association between the H-ras polymorphism (TT, TC and CC) and bladder cancer. There is a possibility that the odds ratio could change either positively or negatively if the sizes of the patients and the control groups are increased.