Sitokeratin 7 ve sitokeratin 20 immünboyanmasının kolorektal kanserlerin sito-histomorfolojik ayırıcı tanısına katkısı
Contribution of cytokeratin 7 and cytokeratin 20 immunostaining to the cyto-histomorphologic diferential diagnosis of colorectal carcinomas
- Tez No: 111438
- Danışmanlar: DOÇ.DR. DİLAVER DEMİREL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
VI- ÖZET İleri evre veya metastatik kolorektal kanserlerin değişik orijinlere sahip adenokarsinomalardan ayrılması rutin patoloji pratiğinin en önemli problemlerinden biridir. Bu çalışmanın amacı kolorektal kanserlerin over, meme, mide, böbrek, mesane ve endometrium kanserlerinden ayrımında sitokeratin 7 ve sitokeratin 20 immünoreaktivitesinin etkisini araştırmaktadır. Bu amaçla, bu çalışmaya kolorektal kanserli 43, over kanserli 23, mide kanserli 11, meme kanserli 10, renal hücreli kanserli 10, endometrium kanserli 5 ve mesane değişici epitel hücreli kanserli 5 olgu olmak üzere toplam 107 olgu dahil edilmiştir. Sitokeratin 7 ve sitokeratin 20 pozitifliği H-score olarak derecelendirilmiştir. Sitokeratin 7 ve sitokeratin 20 panelinin kolorektal kanserler için sensitivitesi % 81.4, spesifısitesi % 93.7 olarak bulunmuştur. Diskriminant analiz sonuçlarına göre sitokeratin 7 ve sitokeratin 20 panelinin kolorektal kanserleri over, meme, mesane ve endometrium kanserlerinden ayırma oranının % 100, renal hücreli kanserlerden ayrıma oranının ise % 90 olduğu görülmüştür. Bu panel, kolorektal kanserleri mide kanserlerinden ayırmak için yeterli olmamıştır. Sonuç olarak, bu çalışma, kolorektal kanserlerin over, meme, endometrium, mesane ve böbrek kanserlerinden ayrımında sitokeratin 7 ve sitokeratin 20 panelinin çok yararlı olduğunu göstermiştir. Ancak mide kanserlerinde bu iki marker'ın kolorektal kanserler ile ayırıcı tamda önemi gözlenmemiştir. Sitokeratin 7 ve sitokeratin 20'nin orijini belirlenemeyen ileri evre veya metastatik adenokarsinomalı olgularda, kolorektal kanser olasılığını konfirme etmek veya ekarte etmek için rutin patoloji pratiğinde sito-histomorfolojik tanıya önemli derecede katkısının olabileceğini düşünüyorum. 41
Özet (Çeviri)
VH- SUMMARY Differantial diagnosis of advanced or metastatic colorectal cancers from adenocarcinomas of a variety origins is one of the most important problems in routine pathology practice. The purpose of the study is to investigate the efficacy of immunoreactivity of cytokeratin 7 and cytokeratin 20 in differantial diagnosis of colorectal cancers from ovarian cancers, breast cancers, gastric cancers, renal cell cancers, urinary bladder cancers and endometrial cancers. For this purpose, an overall of 107 cases, composed of 43 cases of colorectal cancer, 23 cases of ovarian cancer, 11 cases of gastric cancer, 10 cases of breast cancer, 10 cases of renal cell cancer, 5 cases of endometrial cancer and 5 cases of urinary bladder transitional cancer were included in this study. Cytokeratin 7 and cytokeratin 20 positivity were graded H-score. The sensitivity and spesificity of panel of cytokeratin 7 and cytokeratin 20 was found as 81.4 % and 93.7 %, respectively. Based on the result of dicriminant analysis of the panel of cytokeratin 7 and cytokeratin 20, the rate of differentiation of colorectal cancers from ovarian cancers, breast cancers, urinary bladder cancers and endometrial cancers was found 100 %. It was found 90 % for renal cell cancers. This panel was not capable of the differentiation of colorectal cancers from gastric cancers. In conclusion, this study showed that, cytokeratin 7 and cytokeratin 20 panel was highly useful in the differentiation of colorectal cancers from ovarian cancers, breast cancers, endometrial cancers, urinary bladder cancers and renal cell cancers. However, significance of these two markers was not observed in the differentiation of gastric cancers from colorectal cancers. Cytokeratin 7 and cytokeratin 20 have an important contribution to cyto histomorphologic diagnosis in routine pathology practice to confirm or to rule out colorectal cancers in cases with advanced or metastatic adenocarcinoma of unknown origin. 42