Samter triadında lökotrien antagonisti kullanımı
Use of leukotriene antagonist on samter triad
  1. Tez No: 164665
  2. Yazar: PERVİN ERYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. İSMAİL TOPÇU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Samter triadı 1922 yılından beri tanımlanan, insidansı % 7-20 olan ve tedavisi bugün bile tam olarak yapılamayan bir hastalıktır. Hastalığın tridını astım, nasal polipozis ve aspirin intoleransı oluşturmaktadır. Hastalığın tedavisinde bugüne kadar cerrahi tedavide dahil olmak üzere birçok medikal tedavi uygulanmıştır. Ancak hiçbirinden de kesin bir sonuç elde edilememiştir. Bu çalışmada hastalığın tedavisinde lokotrien antagonistlerinin yeri tartışılmıştır. Çalışma, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi K.B.B. kliniğine 2001- 2004 yıllan arasında nazal poliple ilişkili semptomlarla başvuran ve nazal polip, astım ve aspirin intoleransı olduğu tespit edilen 23 hastada yapıldı. Hastalar yetişkin yaş gurubunda ve yaş ortalaması 46 idi. Çalışmada hastaların başvuru şikayetleri sıklık sırasına göre belirlendi, mevcut şikayetler hafif, orta ve şiddetli olarak skorlandı. Hastalarda endoskopik bulgular ve BT bulguları tespit edilerek evrelendirildi. Bu bulgularla hastalar 6 aylık tedavi ve takip protokolüne alındı. Hastalara aç karnına, günde 1 defa 20 mg. Zafirlukast verildi. Tedavi takibinde semptomların düzelme düzeyi, nazal endoskopik muayene, radyolojik muayene ve hastaların kan biyokimyalarına bakıldı. Tedavi öncesi yapılan semptom skorlaması, endoskopik ve BT bulguları 3 aylık tedavi sonrası tekrarlandı. Bununla birlikte tedavi öncesi yapılan semptom skorlaması 6 aylık tedavi sonrasında da tekrarlandı. Üç ve altı aylık tedavi sonrası değerlendirilmede hastaların baş vuru şikayetlerinde anlamlı olan düzelmeler tespit edildi. Hastaların başlangıçtaki endoskopik bulguları, tedavinin 3. ve 6. ayındaki değerlendirilmesinde belirgin düzelme saptandı. Hastaların başvuru anındaki BT bulguları, tedavinin 6. ayındaki değerlendirilmesinde de belirgin düzelmeler tespit edildi. Çalışmamızda Zafirlukast tedavisinin Samter triadı semptomlarının tedavisin de etkili olduğu ve ASA' ya duyarlı nazal polipozis de poliplerin küçülmesinde ve poliplerin semptomlarını kontrol etmede LTA'ların etkili olduğu gösterilmiştir. Bu da LTA'ların ASA'ya duyarlı polipozis tedavisinde poliplerin uzun süreli ve yüksek doz steroid tedavisine ve tekrarlayan cerrahi tedaviye destek bir tedavi seçeneği olabileceğini göstermektedir. 39
Özet (Çeviri)
SUMMARY Use of leukotriene antagonist on samter triad Samter triad is a disease with the incidence of %7-20, which was identified in 1922 and is exact cure for it is not present even today. The triad of the disease consist of asthma, nasal polyposis and aspirin intolerance. A lot of medical treatments including surgery have been applied fort he of the disease so far. However non of them has proved en exact result. In this studay the role of the leukotriene antagonist in the cure of the disease has been discussed. The study was conducted in Dicle Universty, Faculty of medicine Otorhinolaryngology clinic between 2001-2004 for 23 patients who applied for symptoms about nasal polyp, asthma and aspirin intolerance. The patients were of adult group with average of 46 years. İn this study the application complaints of the patients were determined according to the order of incidence, the existing complaints were scored as mild, moderate and severe. Endoscopic and CT findings in the patiend were determined and phased. With these findings, the patients were taken to a 6 months treatment and monitoring protocol. The patients were given 20 mg Zafirlukast a day. Following the treatment, the level of the improvement of the symptoms, nasal endoscopic examination, radiological examination and the blood biochemistry of the patients were tested. The symptom scoring before the treatment endoscopic and CT finding were repeated after the 3 months treatment. In addition the symptom scoring before the treatment was also repeated after the 6 months treatment. Following the 3 and 6 months treatments, the meaningful improvements in the patients application complaints were determined. A significant improvement was determined in the endoscopic findings of the patients at the 3rd and 6th months of the treatment compared to the ones at the beginning. As for the application CT findings of them, there were significant improvements in the evaluation of the 6th month. In our study, it has been proved that Zafirlukast cure is effective in the treatment of the symptoms of Samter triad and leukotriene antagonists are effective in the contraction of the polyps in the nasal polyposis that is senstive to aspirin and controlling the symptoms of the polyps. And this proves that leukotriene antagonists are an alternative supporting cure for the repeating surgical treatment of polyposis which is sensitive to aspirin and for long term treatment of the polyps and high dose steroid. 40